Andy Warhol v Modre

Andy warhol výstava Modra
andy warhol výstava Modra Foto: EF

BRATISLAVA 19. júla (WBN/PR) – Ak máte radi umenie, prírodu, víno a dobré jedlo, určite nevynechajte v letných mesiacoch návštevu modranského komplexu ELESKO. Práve v ňom nájdete kombináciu utešujúcu všetky vaše zmysly. V ZOYA MUSEUM je od začiatku leta otvorená impozantná výstava Andyho Warhola. Skvostné diela kráľa pop-artu si môžete pozrieť v Modre do konca tohto roka.

Andy Warhol (1928 – 1987) bol známy tým, že nikdy nepovedal pravdu o sebe, o svojej rodine a pôvode. Jeho výroky, ktoré sú zaznamenané v literatúre, dávajú jasne najavo, že to robil zámerne. Všetko prispôsobil svojmu hlavnému životnému cieľu – robiť umenie, stať sa slávnym a bohatým. V tomto zmysle sa správal ako typický Američan a podriadil tomu celú tvorivú invenciu, svoj talent i súkromný život. Všetci dnes vieme, že sa mu to podarilo. Warholova sláva a záujem o jeho maľby, sieťotlače a kresby z roka na rok rastie nielen v Spojených štátoch amerických, v Európe a Ázii, ale aj u nás, na Slovensku. Andy Warhol je ikonou amerického pop-artu a na Slovensku sa stal známym vďaka kurátorovi Michalovi Byckovi, ktorý poodhalil pôvod a rodinné korene tohto svetového umelca a cez činnosť Múzea Andy Warhola v Medzilaborciach popularizoval jeho tvorbu na Slovensku. Dielo Camouflage, ako jedna z jeho posledných tém, kam zaradil aj svoj autoportrét, tak získalo nový rozmer a význam. To, čo sa Warhol počas svojho života snažil všetkými spôsobmi schovávať a zahmlievať, sa vyjavilo ako fakt – jeho rodičia, Andrej a Júlia (rodená Závacká) pochádzali z dedinky Miková na východe Slovenska, odtiaľ sa vysťahovali do Pittsburghu, kde sa narodili aj jeho bratia John a Paul, ktorí tam doposiaľ žijú.

Slovenský príbeh o Andy Warholovi zavítal aj do Bratislavy a napokon i do novopostaveného ZOYA MUSEUM v Modre. Pred niekoľkými rokmi tu začala vznikať rozsiahla zbierka artefaktov tohto slávneho svetového umelca, ktorá mala svoju slovenskú premiéru roku 2007 v ZOYA GALLERY v bratislavskom Erdödyho paláci. Bola venovaná 20. výročiu úmrtia Andyho Warhola. Prítomná expozícia v ZOYA MUSEUM v Modre predstavuje 120 originálnych diel Andyho Warhola a je rozhodne najväčšou kolekciou, ktorá bola kedy vystavená na Slovensku. Veľkolepé priestory múzea umožnili vyniknúť jednotlivým kompletným sériám – portfóliám, kresbám, ale predovšetkým maľbám, pôsobiacim v celkovej koncepcii a inštalácii ako unikátne a jedinečné šperky. Expozícia je doplnená veľkoplošnou fotografickou kolážou poukazujúcou na pôvod rodiny Andy Warhola, na jeho život v Pittsburghu i jeho koniec.

Pri príležitosti otvorenia tejto rozsiahlej expozície diel Andy Warhola môžeme s potešením konštatovať, že na Slovensku existuje ešte mnoho ľudí, ktorí si obľúbili tvorbu tohto umelca a zbierajú jeho diela, sieťotlače, či kresby. Táto skutočnosť jednoznačne potvrdzuje, že slovenský príbeh Andyho Warhola pokračuje…

Expozícia otvorená: od 1. júna 2010 do konca roka 2010

Pondelok – utorok: zatvorené

Streda – sobota: od 12:00 do 20:00

Nedeľa: 12:00 – 18:00

Vstupné:

základné 4 EUR (dospelí),

2 EUR (deti do 16 r., študenti,dôchodcovia, držitelia karty EURO 26, ISIC) a rôzne zľavy

Počet vystavených diel: 120

z toho:

111 sieťotlačí

6 kresieb

3 maľby na plátno

Viac informácií na: www.zoyamuseum.sk a www.eleskorestaurant.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy Warhol