Angela Merkelová odhalila pamätník holokaustu venovaný Rómom

Angela merkelova
Foto: SITA/AP

NEMECKO 23. októbra (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu spoločne s prezidentom Joachimom Gauckom a ďalšími štátnikmi odhalila pamätník venovaný státisícom Rómov, ktorí boli zabití v rámci holokaustu.

Stavbu umiestnenú neďaleko sídla nemeckého Spolkového snemu v berlínskej časti Tiergarten navrhol izraelský umelec Dani Karavan a má formu okrúhleho bazéna, v ktorého strede je menší podstavec.

V okolí monumentu sa nachádzajú tabule vysvetľujúce podrobnosti rómskeho holokaustu.

Stavbu pamätníka pritom sprevádzali dlhé diskusie o jeho financovaní, ale aj vzhľade a umiestnení. Problémy priznala aj samotná Merkelová, dôležitý je však podľa nej výsledok a to, že stavba je hotová.

„Každá generácia musí byť stále znova konfrontovaná so svojou históriou. A preto musíme mať vhodné miesta, kam budú môcť ľudia v budúcnosti chodiť, keď už svedkovia nie sú nažive,“ povedala a dodala, že táto strašná kapitola nemeckej histórie ju napĺňa smútkom a hanbou. „Ochrana menšín je našou povinnosťou, dnes i zajtra,“ zdôraznila.

Merkelova
Foto: SITA/AP

Postavenie pamätníka privítali aj nemecké mimovládne organizácie zastupujúce Rómov. Vyvražďovanie tohto etnika nemeckými nacistami počas druhej svetovej vojny si podľa rôznych odhadov vyžiadalo takmer pol milióna obetí. „Konečné riešenie cigánskej otázky“ nariadil v roku 1938 šéf jednotiek SS Heinrich Himmler.

Nacisti s Rómami zaobchádzali ako so Židmi, Slovanmi, homosexuálmi, mentálne postihnutými a ďalšími skupinami, ktoré nacistická ideológia považovala za menejcenné. Väznili ich v getách, deportovali do koncentračných táborov a zabíjali.

Na mnohých uskutočňovali lekárske experimenty alebo ich vystavovali nútenej sterilizácii. V súčasnosti žije v Európe asi 11 miliónov Rómov, z toho sedem v Európskej únii.

Merkel
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová