Angela Merkelová sa zahrala na učiteľku dejepisu

Angela merkelova
Nemecká kancelárka Angela merkelová odučila hodinu dejepisu na berlínskom gymnáziu. Foto: SITA/AP

BERLÍN 13. augusta (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v utorok „zahrala“ na učiteľku.

Urobila tak v rámci kampane pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, v ktorých je vysokou favoritkou na víťazstvo.

Bývalá chemička sa pred žiakov postavila na Gymnáziu Heinricha Schliemanna v bývalej východonemeckej časti Berlína.

Urobila tak presne v deň, keď si svet pripomína 52. výročie postavenia Berlínskeho múra.

„Bolo to v roku 1961, v rovnakom čase, keď som začala chodiť do školy,“ povedala Merkelová miestnym žiakom v narážke na spomínané výročie. Ako dodala, jej obľúbenými predmetmi boli cudzie jazyky, nemčina a matematika.

V triede odučila hodinu dejepisu, počas ktorej si ju nadšení žiaci fotografovali mobilnými telefónmi. Novinári sa do triedy nedostali, Merkelová však pred nich predstúpila krátko predtým, ako zavítala medzi mladých Nemcov. Bolo to jej prvé verejné vystúpenie, odkedy pred dvoma týždňami odcestovala na dovolenku do Álp.

Súčasná koalícia nemeckej kancelárky podľa júnového prieskumu s najväčšou pravdepodobnosťou zostane pri moci aj po septembrových voľbách. Merkelovej Kresťanskodemokratickú úniu (CDU) a jej koaličných slobodných demokratov z FDP by volilo celkovo 47 percent spomedzi viac ako 1500 opýtaných Nemcov. Znamená to, že FDP sa podarilo prekročiť päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu. Na ich zaváhanie však čakajú sociálni demokrati z SPD. Ich podpora v kombinácii so stranou Zelených a krajnými ľavičiarmi sa podľa prieskumu pohybuje na úrovni 46 percent.

Napriek tomu sa nepredpokladá, že by Merkelová nestála na čele vlády najväčšej európskej krajiny už po tretí raz. Stále je totiž najdôveryhodnejšou postavou na nemeckej politickej scéne, keď s jej prácou je podľa prieskumov spokojných takmer 70 percent Nemcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová