Angelinu Jolie po mastektómii dojíma podpora fanúšikov

Herečka Angelina Jolie
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Americkú herečku Angelinu Jolie dojíma podpora fanúšikov, ktorú jej prejavujú po tom, ako pre vysoké riziko vzniku rakoviny podstúpila preventívne obojstrannú mastektómiu.

Prezradila to na nedeľnej premiére akčnej drámy Svetová vojna Z (2013), ktorej hlavnou hviezdou je jej snúbenec Brad Pitt. Ako sama povedala, cíti sa výborne.

„Veľmi ma teší, že sa rozprúdila diskusia o zdraví žien, nesmierne veľa to pre mňa znamená. Po tom, ako som pre tieto problémy stratila svoju mamu, som za to veľmi vďačná a dojíma ma láskavá podpora verejnosti,“ vyjadrila sa.

Jej partner bol vraj počas série procedúr súvisiacich s odstránením prsníkov a ich rekonštrukciou „jednoducho úžasný“ a nazvala ho tiež skvelým mužom a otcom. Pitt sa zas vyjadril, že táto skúsenosť zblížila ich rodinu a vníma ju veľmi emocionálne.

„Krásne na tom je, že pre nás život pôjde ďalej,“ uviedol. Pre reláciu E! News zas prezradil, že práve herečkina odvaha je jedným z dôvodov, pre ktoré sa do nej zaľúbil. „Toto je človek, do ktorého som sa na samom začiatku zamiloval. Je to tá istá osoba, ktorú som vždy poznal a je odvážna a nesmierne silná,“ povedal.

Krásna Angelina Jolie

Jolie sa pre obojstrannú preventívnu mastektómiu rozhodla sa po tom, ako zistila, že je nositeľkou zmutovaného génu BRCA1 a hrozí jej 87-percentné riziko vzniku rakoviny prsníka a 50-percentné riziko rakoviny vaječníkov. V polovici mája v článku pre New York Times opísala svoje pohnútky i priebeh operácií.

„Začala som prsníkmi, pretože mi hrozilo väčšie riziko rakoviny prsníka ako v prípade rakoviny vaječníkov,“ vysvetlila 37-ročná hviezda.

Herečka Angelina Jolie
Foto: SITA/AP

„Teraz o tom ale píšem, pretože dúfam, že moja skúsenosť môže pomôcť ďalším ženám. Rakovina je stále slovo, ktoré prináša ľuďom do sŕdc strach a vyvoláva hlboký pocit bezmocnosti. Dnes je ale možné z krvi zistiť, či ste vysoko náchylné k rakovine prsníka a vaječníkov, a môžete konať,“ napísala s tým, že chcela ženám povedať, že rozhodnutie pre mastektómiu nebolo jednoduché, ale je veľmi šťastná, že ho urobila.

„Riziko vzniku rakoviny prsníka u mňa kleslo z 87 na 5 percent a môžem povedať deťom, že sa nemusia báť, že ma stratia pre rakovinu,“ dodala.

Herečka začala s procedúrami 2. februára, pričom o dva týždne neskôr jej odstránili prsné tkanivo i žľazy. “Zobudíte sa s hadičkami a vypchávkami v prsiach. Je to ako scéna zo sci-fi filmu, ale niekoľko dní po operácii sa môžete vrátiť do normálneho života,” uviedla.

O deväť týždňov neskôr podstúpila rekonštrukciu prsníkov. “Výsledok môže byť krásny,” ubezpečila. Podľa jej slov deti svoju matku vnímajú presne tak isto ako predtým. “Vedia, že ich ľúbim a že urobím čokoľvek, aby som s nimi mohla byť tak dlho, ako sa dá. Osobne sa necítim byť o nič menej žensky,” zhrnula.

Sériu procedúr trvajúcu takmer tri mesiace ukončila 27. apríla, pričom počas tohto obdobia sa jej podarilo všetko udržať v tajnosti a pokračovať v práci.

Koncom mája svoj boj s rakovinou prsníka prehrala herečkina teta Debbie Martin, ktorá bola sestrou jej matky. Na jej pohreb Jolie neprišla práve preto, lebo sa rozhodla podporiť Pitta na spomínanej premiére.

Informácie zverejnila agentúra Reuters a webstránka www.aceshowbiz.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angelina JolieBrad Pitt