Angola oslavuje 10. výročie konca občianskej vojny

Angola, Santos
Angolské vlajky a prezident José Eduardo dos Santos Foto: Ilustračné foto SITA/AP

LUANDA 4. apríla (WEBNOVINY) – Angola si v stredu pripomína 10. výročie podpísania mierovej zmluvy, ktorá ukončila 27-ročnú občiansku vojnu v krajine. Prezident José Eduardo dos Santos má v rámci osláv odhaliť pamätník neďaleko miesta, kde zahynul vodca povstalcov Jonas Savimbi.

Charizmatický líder Národného zväzu pre úplnú nezávislosť Angoly (UNITA) zahynul v boji 22. februára 2002 vo východoangolskom meste Luena, krátko nato znepriatelené strany podpísali mierovú zmluvu. Občianska vojna vypukla krátko po získaní nezávislosti Angoly od Portugalska v roku 1975.

Súčasťou osláv je aj koncert v hlavnom meste Luanda, kde už 32 rokov sídli prezident Dos Santos. Počas vojny Sovietsky zväz a Kuba podporovali Ľudové hnutie za oslobodenie Angoly (MPLA), USA a JAR boli na strane Savimbiho povstalcov.

Občianska vojna si vyžiadala približne 500-tisíc mŕtvych, 4 milióny utečencov a zničenie väčšiny infraštruktúry krajiny. Následky vojny sú stále viditeľné, aj keď sa Angola vypracovala na jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík.

Angola má veľké zásoby ropy, zlata a diamantov, takmer 85 percent z 2 a pol milióna obyvateľov sa živí poľnohospodárstvom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom