Ani pán Boh nevie, čo bude, hovorí Fico o prípadnom brexite

Robert fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas TB v rámci pravidelného zasadnutia Európskej rady o riešení aktuálnej situácie v EÚ spojenej s migračnou a utečeneckou krízou a o definitívnom znení spolupráce v tejto oblasti medzi krajinami EÚ a Tureckom. Brusel, Belgicko, 18. marec 2016. Foto: SITA/Vladimir Tepecs

PRAHA 8. júna (WebNoviny.sk) – V prípade, ak sa občania Veľkej Británie rozhodnú vystúpiť z Európskej únie, ani pán Boh nevie, čo bude. Povedal to predseda vlády Robert Fico na brífingu v Prahe po bilaterálnom stretnutí so svojím českým kolegom Bohuslavom Sobotkom.

Predsedníctvo bude mať dve hlavné témy

Práve toto bude jedna z dvoch hlavných tém, ktoré podľa neho ovplyvnia nadchádzajúce predsedníctvo SR v Rade EÚ, ktoré preberieme 1. júla. „Domnievam sa, že všetky priority budú naznačené a postavené, no budú dominovať dve témy,“ priblížil. Prvou témou budú podľa Fica výsledky referenda vo Veľkej Británii o vystúpení krajiny z Európskej únie, ktoré na niekoľko mesiacov zaťažia prácu únie.

„Ak Británia nevystúpi, budeme musieť implementovať dohody medi Európskou úniou a Britániou. Ak vystúpi, ani pán Boh nevie, čo bude. Budeme predsedajúcou krajinou únie, takže ja robím všetko pre to, a v duchu sa modlím, aby Briti z únie nevystúpili, pretože by to bola škoda pre únia aj pre Veľkú Britániu,“ povedal Fico.

Druhou témou je európsky summit premiérov a hláv štátov, ktorý bude koncom júna. V rámci podujatia bude podľa neho veľmi vážna diskusia o návrhoch EÚ, ktoré sa týkajú napríklad reformy tzv. dublinských pravidiel. Tá obsahuje nový systém rozdeľovania migrantov či sankcie za ich neprijatie. „Netajíme sa, že s tým máme problém, takže ďalšie mesiace a naše predsedníctvo môžu byť ovplyvnené aj týmto,“ povedal. Ako dodal, je však realista. „Nestaviam vzdušné zámky, máme svoje predstavy, ale môžu byť týmto ovplyvnené,“ dodal.

Agendu EÚ chcú priblížiť ľudskou rečou

Fico vyhlásil, že chce, aby bolo Česko prioritne informované o našom predsedníctve. „Môžem mať akýkoľvek dobrý úmysel, ktorý sa týka predsedníctva, no príde nejaký vonkajší faktor v podobe rozhodnutia občanov Veľkej Británie, ktoré pôjde proti našim predstavám, alebo to bude otázka nových migračných tém,“ povedal s tým, že toto všetko môže ovplyvniť naše postoje a úmysly. Nemá však veľké oči, pretože by bolo podľa neho „smiešne, keby povedal, že malé a hrdé Slovensko chce zmeniť celú Európsku úniu“.

Osobitne mu však záleží na tom, aby predsedníctvo verejnosti ľudskou rečou priblížilo agendu EÚ. „V Európe nás často volajú, že sme rustikálna sociálna demokracia. Bol by som preto rád, keby jazyk, ktorým budeme približovať agendu únie, bol zrozumiteľnejší,“ povedal predseda vlády. Sústrediť sa chce i na hospodársky silnú EÚ, podporu investičnej politiky, ale aj využívanie nových foriem jednotného trhu. „Chceli by sme, aby bola Európa angažovanejšia aj v mnohých globálnych problémoch,“ doplnil.

Český predseda vlády Bohuslav Sobotka ponúkol maximálnu podporu a pomoc. „Ponúkame Slovensku svoje skúsenosti a podporíme ho v tom, aby predsedníctvo bolo úspešné. Nezačína sa v úplne istých časoch a nie je zrejmé, aké budú hlavné priority, ktoré prinesie doba,“ dodal na záver Sobotka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bohuslav SobotkaRobert Fico