Ani Slovensko nie je imúnne voči teroristickým hrozbám, tvrdí Fedor po správe tajných služieb

Martin Fedor
Poslanec NR SR Martin Fedor (Most-Híd). Foto: archívne, SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) – Obe správy riaditeľov spravodajských služieb za rok 2017, teda Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva, považuje poslanec NR SR z klubu strany Most-Híd Martin Fedor za štandardný prehľad ich činností.

Poslanci v piatok v utajenom režime prerokovali Správu o plnení úloh Vojenského spravodajstva za rok 2017 ako aj Správu o činnosti Slovenskej informačnej služby v roku 2017.

Spravodajské služby môžu byť efektívnejšie

Podľa vyhlásenia Fedora, zo správ spravodajských služieb vyplýva, že boli náznaky toho, „že ani Slovensko ako celý svet nie je imúnne voči teroristickým hrozbám a došlo aj k zabráneniu nejakého prenikania elementov, ktoré by mohli podporovať terorizmus aj na našom území“.

Podľa jeho vyjadrenia sa hrozbám podarilo zabrániť. Na otázku, či bolo Slovensko zapletené do únosu vietnamského občana, uviedol, že z informácií, ktoré má, nevie vyjadriť svoj názor.

Spravodajské služby sa v správach podľa neho zaoberali aj aktuálnymi kauzami. „Myslím, že obe služby efektívne mapujú činnosť kartelov na Slovensku, boli popísané spôsoby, ako sa snažili prenikať aj do vyšších miest štátu,“ uviedol Fedor, ktorý verí, že spravodajské zdroje môžu byť v budúcnosti efektívnejšie využité k tomu, aby sa takéto prenikanie dokázalo zastaviť.

Dezinformačné vojny

„Za podstatné pokladám, že to nebol len čisto odpočet práce,“ uviedol Fedor. Podľa jeho slov boli poslanci NR SR na tajnom rokovaní informovaní o prioritách spravodajských služieb. Dôraz podľa neho spravodajské služby kladú na nový typ spravodajských informačných opatrení zo strán iných mocností, ktoré majú za účel rozkladať spoločnosť, vnášať konflikt, oslabovať celé spoločenstvo, krajinu, EÚ, ale aj NATO, čo má zásadný vplyv na politickú situáciu a verejnú mienku.

Uviedol to v súvislosti s dezinformačnými vojnami. Pripomenul, že je veľká mašinéria okolo štátom podporovaných firiem, mimovládnych organizácií, ktoré rozvracajú verejnú mienku a stavajú skupiny proti sebe a špecializujú sa na udávanie tónu verejnej mienky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Fedor
Firmy a inštitúcie Most-HídSIS Slovenská informačná služba