Anketu Najväčší Slovák vyhral Milan Rastislav Štefánik, v Top 3 aj Ľudovít Štúr a Anton Srholec

Anketa Najväčší Slovák, Milan Rastislav Štefánik
Anketu Najväčší Slovák vyhral Milan Rastislav Štefánik. získal viac ako 40-tisíc sms hlasov. Foto: SITA - koláž WBN
  • aktualizované 2. mája 12:19

BRATISLAVA 2. mája (WebNoviny.sk) – V ankete Najväčší Slovák vyhral Milan Rastislav Štefánik. Diváci a diváčky mu poslali viac ako 49-tisíc SMS hlasov, pričom celkovo ich do finálnej časti ankety prišlo viac ako 108-tisíc. Na druhom mieste skončil Ľudovít Štúr a prvú trojicu uzatvára Anton Srholec.

Za Štefánika hlasovali aj študenti

Súčasťou ankety bolo aj hlasovanie gymnazistov Najväčší Slovák – Mladá voľba, kde bolo rovnaké poradie na prvých troch miestach. Stredoškoláci hlasovali počas diskusií na školách. Tie sa uskutočnili v apríli na dvanástich slovenských gymnáziách.

Podľa generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka anketa Najväčší Slovák a desiatka večerov, ktoré predchádzali slávnostnému vyhláseniu výsledkov, ukázali aj to, že slovenské dejiny po stáročia vytváralo množstvo skvelých osobností.

„Aj osobnosti z prvej desiatky boli a sú rozmanité a rôznorodé, zložité a protirečivé. Každá z nich má svoje pozitíva i negatíva a rovnako ako my teraz, ani oni vo svojej dobe neboli dokonalí. Jedno im však uprieť nemožno: schopnosť ísť húževnato za svojím cieľom, schopnosť prekonávať prekážky, stáť si za svojím presvedčením i vo chvíľach najťažších a, samozrejme, schopnosť inšpirovať a presadzovať svoje vízie. A my dnes žijeme ako suverénny národ vo vlastnom štáte vďaka nim. Nie sme, chvalabohu, uniformne jednotní, ani optimálni, ale naše denné polemiky nás zatiaľ stále posúvajú vpred a vyššie,“ konštatoval.

Dokumenty a diskusie s odborníkmi

Prvomájový galavečer bol vyvrcholením ankety, ktorú spustilo RTVS na jeseň 2018. V prvej časti mohli diváci a diváčky poslať hlas ľubovoľnej osobnosti.

Do 1. januára bolo známych sto osobností, ktoré sa v diváckom hlasovaní umiestnili na priečkach 1 – 100, a prvá desiatka pokračovala vo finálovej fáze ankety.

Počas nej, od januára do 1. mája, odvysielala RTVS desať dokumentov a diskusií o jednotlivých osobnostiach z Top 10. V nej obhajcovia predstavili desať dôvodov, prečo práve ich osobnosť by sa mala stať tým najväčším Slovákom.

Po subjektívnom dokumente nasledovala diskusia s odborníkmi, ktorí neraz polemizovali či vyvrátili dôvody obhajcu z dokumentu.

Anketa Najväčší Slovák – výsledky

  • hlasovanie od 1. 1. do 1. 5. 2019

1. Milan Rastislav Štefánik – 48 968 hlasov
2. Ľudovít Štúr – 18 596 hlasov
3. Anton Srholec – 10 935 hlasov
4. Andrej Hlinka – 6 996 hlasov
5. Cyril a Metod – 4 888 hlasov
6. Alexander Dubček – 4 575 hlasov
7. Gustáv Husák – 4 236 hlasov
8. Jozef Gabčík – 4 083 hlasov
9. Peter Sagan – 3 876 hlasov
10. Juraj Jánošík – 1 076 hlasov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton SrholecMilan Rastislav Štefánik
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska