Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kytica olej na platne a hausova e 246 lr.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Archív Anna Hausová
20. 12. 2018 9:53 UmeniePrešovUmenie z lokality Prešov od Webnoviny.skSITA Diskusia

Anna Hausová – Retrospektíva

PREŠOV 20. decembra 2018 (WBN/PR) – Rozsiahla retrospektívna výstava – prierez nekonformnou tvorbou osobitej slovenskej výtvarníčky medzinárodných kvalít

12. 2018 – 24. 2. 2019, Šarišská galéria v Prešove, Hlavná 51-53; vernisáž: 20. 12. 2018 o 16.00 hod., súčasťou vernisáže bude prezentácia najnovšej knihy Ľudovíta Petraška „Povesti, príbehy a povedačky z východu Slovenska“, ktorú ilustrovala Anna Hausová.

Obsiahla retrospektívna výstava v priestoroch Šarišskej galérie v Prešove predstavuje doterajšiu tvorbu akademickej maliarky Anny Hausovej formou retrospektívy, vo všetkých jej polohách a obdobiach, čím pôsobivo demonštruje individuálny príbeh umeleckého zrenia. Výtvarná tvorba Anny Hausovej z obdobia takmer štyridsiatich rokov je výnimočná rozsahom, formou a hĺbkou výpovedí, rôznorodosťou a osobitosťou umeleckého prejavu v rozličných technikách. Vystavené sú nielen staršie diela, ale i diela vytvorené špeciálne k príležitosti výstavy. Kolekcia, ktorú kurátorsky zostavil Jozef Ridilla, zahŕňa výber dvoj- a trojdimenzionálnych diel autorky. Časť monumentálnych skulptúr – výtvarných diel v architektúre, ktoré sa po vytvorení stali pevnou súčasťou interiérov verejných budov na Slovensku, je predstavená formou fotografií.

Anna hausova pozvanka sg lr.jpg
Foto: Archív Anna Hausová

Akademická  maliarka Anna Hausová (1956, Prešov) absolvovala v rokoch 1976 – 82 štúdium na VŠVU v Bratislave v odbore Textil (ateliér pod vedením doc. E. Lehotskej). Od roku 1982 tvorí a žije v Prešove, kde v rokoch 1992 – 2013 pedagogicky pôsobila na Katedre výtvarnej výchova a umenia na Prešovskej univerzite ako odborná asistentka pre predmety Kresba, Maľba a Textilný dizajn. Podľa slov kurátora výstavy Jozefa Ridillu jednoznačne patrí k najzaujímavejším východoslovenským výtvarníčkam posledných desaťročí. Jej tvorivá energia jej umožnila čoskoro nájsť v textilnej tvorbe ďalšie možnosti vyjadrenia a napokon i prekročiť jej rámec. V kresbe, maľbe, kombinovaných technikách, tkaných tapisériách či inštaláciách uplatňuje archetypálne orientovanú imagináciu. „Tvorba Anny Hausovej, ktorej východisko možno hľadať v ľudovom umení a tradičnom remesle, bola a je dynamická a štruktúrovaná, vždy otvorená rôznym podnetom výtvarným a myšlienkovým a preto spojitosť s akýmkoľvek tvorcom vždy zostane na úrovni individuálnej reflexie,“ konštatuje Jozef Ridilla.

Anna Hausová má na konte množstvo individuálnych a kolektívnych výstav doma i v zahraničí. Jej diela sa v súčasnosti nachádzajú v zbierkach múzeí a galérií výtvarného umenia na Slovensku a v zahraničí (Šarišská galéria Prešov, Východoslovenská galéria Košice, Šarišské múzeum Bardejov, Oravská galéria Dolný Kubín, Galéria Profil Cham, Nemecko, Múzeum čipky Bruggy, Belgicko a ďalšie), a takisto aj v súkromných zbierkach na Slovensku, v Čechách, Holandsku, Belgicku, Rakúsku a Nemecku. Anna Hausová je členkou Slovenskej výtvarnej únie a združenia Per Spectrum.

Portret a. hausova.jpg
Foto: Archív Anna Hausová

Nie je nutné byť veľkým znalcom výtvarného umenia, aby divák pri pohľade na panorámu myšlienkového sveta autorky zhmotnenú v obrazoch, kresbách, ilustráciách, plastikách či inštaláciách pochopil, že pre Annu Hausovú je prvoradá cesta, nie cieľ. Kým dielo iných umelcov je rozoznateľné podľa systematicky a dlhodobo používanej rovnakej techniky či farebnosti, tvorba Anny Hausovej vypovedá o neustálom hľadaní a nachádzaní osobitého stvárnenia a nových podôb umeleckej výpovede. Bravúrne použitie tradičných techník paličkovanej čipky v expresívnych plastických dielach, kresby a maľby ústiace do originálneho stvárnenia umeleckých artefaktov a experimentovanie s modernými materiálmi v trojdimenzionálnych objektoch predstavujú jedinečný rukopis autorky. Tvorba Anny Hausovej, založená na talente, húževnatosti a neustálom hľadaní nových, nekonformných  spôsobov sprostredkovania myšlienok a pocitov, je svojská a výnimočná ako v slovenskom, tak i v medzinárodnom kontexte.

„Dielo Anny Hausovej je typickým príkladom umelca tvoriaceho „v závetrí“, ktorý kvalitou tvorby dokáže konkurovať etablovaným špičkám z umeleckého centra. Napríklad jej sochárske diela reflektujúce zánik sú analogické výtvarnej sugestivite i myšlienkovému bohatstvu  filozofických zamyslení nad pominuteľnosťou v podaní Bratislavčana Laca Čarného. Centrum a periféria v umení neexistujú, existuje len stupeň talentu a kultivovanosti,“ hovorí Jozef Ridilla, kurátor výstavy a dodáva: „Najväčších umeleckých kvalít dosiahla Hausová vo voľnom, dlhodobom cykle „Prach si a v prach sa obrátiš“. V ňom dokáže aktuálnymi výrazovými prostriedkami komunikovať problematiku smrti bez toho, aby sa uchýlila k morbidite a lacným efektom, ktoré sa často objavujú v tvorbe autorov zaoberajúcich sa príbuznými motívmi.“

Sprievodný katalóg k výstave s odborným textom Jozefa Ridillu umožňuje reflexiu diela Anny Hausovej v širších súvislostiach umenia Slovenska. Výstava Anna Hausová – Retrospektíva v Šarišskej galérii v Prešove bola podporená z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.
www.annahausova.sk

Odporúčané články

Program Slovenskej národnej galérie Bratislava – Júl – August 2019 Hi-Tech výstava prináša interaktívne zážitky pre celú rodinu

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X