Anne Hathaway burcuje do boja proti rasizmu, zhrozila ju brutálna vražda mladej Afroameričanky

Anne Hathaway
Americká Herečka Anne Hathaway. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 27. júla (WebNoviny.sk) – Americká herečka Anne Hathaway, známa aj ako predstaviteľka Bielej kráľovnej z filmov Alica v krajine zázrakov (2010) a Alica v Krajine za zrkadlom (2016), sa rázne ozvala proti narastajúcemu rasizmu v americkej spoločnosti.

Vyprovokovala ju k tomu vražda osemnásťročnej Afroameričanky, ktorú vo vlaku v Oaklande zozadu ubodal na smrť beloch John Lee Cowell. Na základe anonymného tipu od cestujúceho ho neskôr chytili v inom vlaku, rasový motív jeho útoku zatiaľ nie je potvrdený.

Belosi, vrátane mňa, vrátane vás, si musia až do morku svojich privilegovaných kostí uvedomiť pravdu, že všetci černosi sa v Amerike každodenne boja o svoje životy, a zažívajú to už celé generácie,“ napísala Hathaway v príspevku na Instagrame pod fotografiu zavraždeného dievčaťa. „Bola to černoška a bola chladnokrvne zabitá belochom. Na akej úrovni my bieli vlastne sme? Nie čo sa týka našich zámerov, ale našich činov alebo naopak nečinnosti,“ napísala herečka.

Vražda osemnásťročného dievčaťa zhrozila v Spojených štátoch mnohých – oaklandský policajný šéf ju označil za najbrutálnejší útok, aký videl počas svojej 30-ročnej kariéry.

Anne Jacqueline Hathaway *

* sa predstavila vo filmoch ako Denník princeznej (2001), Denník princeznej 2: Kráľovstvo v ohrození (2004), Skrotená hora (2005), Diabol nosí Pradu (2006), Vášeň a cit: Príbeh Jane Austen (2007), Rachel sa vydáva (2008), Dostaňte agenta Smarta (2008), Vojna neviest (2009), Láska a iné závislosti (2010), Alica v krajine zázrakov (2010), Jeden deň (2011), Návrat Temného rytiera (2012), Interstellar (2014), Stážista (2015) či Alica v Krajine za zrkadlom (2016).

Najväčší úspech však zaznamenala vďaka stvárneniu Fantine vo filmovom muzikáli Bedári (2012), ktorý jej vyniesol cenu BAFTA, Zlatý glóbus i Oscara. Na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied ju pritom nominovali aj v roku 2009 za hlavnú rolu vo filme Rachel sa vydáva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anne Hathaway