Anonym zverejnil ďalšie video o Kiskových pozemkoch. Tentoraz si v ňom zahral aj exprezident

Andrej Kiska
Reprofoto: www.youtube.com.

Tak ako exprezident a líder strany Za ľudí Andrej Kiska predpovedal, svetlo sveta uzrelo aj druhé kompromitujúce video o jeho pozemkoch vo Vysokých Tatrách.

Nahrávku dostalo viacero médií v stredu doobeda, prišla pritom z tej istej adresy ako predchádzajúce video. To zobrazovalo bývalého bossa popradského podsvetia Milana Reichela a popradského podnikateľa Michala Šuligu, ktorí sa rozprávajú o Kiskovej kauze s pozemkami.

Kiska hovorí so Šuligom

Na novom videu z decembra 2019 sa objavil aj samotný Kiska, s Michalom Šuligom hovorí o politike, pozemkoch aj peniazoch. Zábery sú z neznámej kaviarne, oproti Šuligovi sedí Kiska, rozprávajú sa 12 minút. Podľa portálu topky.sk je zrejmé, že video točí práve Šuliga. Po prvom videu však poprel, že by ho nahrával on.

Šuliga na videu otvoril tému pozemkov vo Veľkom Slavkove a Kisku sa pýta na podrobnosti. „Či sú kradnuté alebo neukradnuté, keď osvedčené, tak ukradnuté. Koľkí majú v Tatrách také pozemky, oveľa väčšie. Keby si nebol prezident, každý na to s*re, tak si vezmi, je tak?“ vraví Šuliga.

Video Kiskovi veľmi neublíži

Politológ Ján Baránek si myslí, že druhé kompromitujúce video zverejnené len desať dní pred parlamentnými voľbami, môže ublížiť strane exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, nie však výrazne.

Video podľa neho nie je úplne jasné a zrozumiteľné a menej znalému slovenskému voličovi toho veľa nepovie. „Volič presne nechápe kontext,“ povedal Baránek pre Webnoviny s tým, že celá kauza Kiskových pozemkov je pomerne zložitá.

Práve nejasnosť situácie dáva Kiskovi a jeho poradcom priestor, ako z tejto situácie „vykorčuľovať“.

Z videa však podľa Baránka jasne vyplýva, že Kiska a Šuliga sa bavia o niečom, čo nie je úplne v poriadku a snažia sa to riešiť.

„Môže mu to uškodiť, ale nie veľmi, no určite mu to ani nepomôže,“ vyhlásil Baránek. Ak by pre túto kauzu Kisku opustili nejakí voliči, podľa Baránka by išli do hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča.

Kiska sa obhajoval

Kiska v reakcii zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej zdôraznil, že video bolo zostrihané. V časti rozhovoru sa exprezident so Šuligom bavia o dvoch tisícoch eur, ktoré mal Kiska údajne zaplatiť bielemu koňovi Júliusovi Sirockému, ktorého pri predaji pozemku zastupovala práve Šuligova firma.

Kiska to však na tlačovke dôrazne poprel. Šuliga ho podľa Kisku na stretnutie vylákal, pričom mu ponúkal mimosúdnu dohodu v prípade jeho pozemku.

„Od pána Sirockého, od ktorého som kúpil pozemok, som v mimosúdnej dohode žiadal, aby mi dvetisíc vrátil. Šuliga ich chcel vylákať, lebo vedel, že Sirocký peniaze nemá. Nikdy som mu ich nedal,“ tvrdil Kiska.

Trestné oznámenie za prvé video

Po zverejnení prvého videa podal Kiska trestné oznámenie. Tvrdí, že za jeho kompromitáciou je strana Smer. Hovorí tiež, že Reichela nikdy nevidel a od Šuligovej firmy kupoval pozemky na základe inzerátu uverejneného v novinách, ktorý aj v statuse uverejnil.

Predmetom rozhovorov v oboch videách je predaj pozemku v obci Veľký Slavkov, ktorý Kiska na inzerát kúpil od Sirockého, zastupovaného Šuligovou firmou.

Tento pozemok však patril popradskému zubárovi Jánovi Francovi, ktorý sa s Kiskom o neho súdil. Kiska v októbri 2018 tento súdny spor prehral.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJán BaránekMichal Šuliga
Firmy a inštitúcie Za ľudí - Kiskova politická strana