Antikoncepčná pilulka v nedeľu oslávi 50

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Antikoncepcia
ilustračné foto Foto: SITA/AP Photo/Teva Women's Health, Inc

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – V nedeľu oslávi antikoncepčná pilulka 50. narodeniny. Práve 9. mája 1960 americký Úrad pre dohľad nad potravinami a liečivami oznámil, že tabletky na predpis Enovid, ktoré boli už niekoľko rokov používané pri poruchách menštruácie, môžu ženy bezpečne užívať ako ochranu pred otehotnením. Milióny žien sa tak po prvý raz v histórii mohli rozhodnúť, kedy a koľko detí budú mať.

Päťdesiate výročie pripadne na Deň matiek. „Dnes môžeme byť hrdí na to, že ženy majú legálne právo zvoliť si možnosť byť matkou,“ povedala pre agentúru AFP prezidentka National Organization for Women Terry O’Neill. No nebolo to tak vždy, ženy si museli právo užívať hormonálnu antikoncepciu vybojovať. V niekoľkých štátoch USA to bolo ilegálne. „Mali sme staromódne zákony, ktoré porovnávali antikoncepciu s pornografiou. Vydatá žena mohla otehotnieť a priviesť na svet dieťa, zatiaľ čo slobodná mohla mať sex, len ak bola prostitútkou,“ uviedla hovorkyňa Medzinárodnej federácie plánovaného rodičovstva (IPPF) pre Južné Nové Anglicko, ktoré zahŕňa aj Connecticut – jeden zo štátov, kde bola antikoncepcia ilegálna ešte v prvej polovici 60. rokov. V roku 1961 sa na protest proti tomuto zákonu vtedajšia riaditeľka IPPF Estelle Griswold a dekanka lekárskej fakulty univerzity Yale Lee Buxton rozhodli otvoriť zdravotnícke centrum a tabletky rozdávať. Obe ženy zatkli a postavili pred Najvyšší súd, ktorý v roku 1965 rozhodol o tom, že plánované počatie je súkromná záležitosť občanov a vláda by do tejto problematiky nemala zasahovať. Následne povolili distribúciu hormonálnej antikoncepcie vo všetkých 50 štátoch USA a v súčasnosti je z nej najobľúbenejšia forma ochrany pred počatím, ktorú používa každá piata žena.

V Európe sa na trhu objavili antikoncepčné tabletky v roku 1961. Spočiatku ich gynekológovia mohli predpisovať len vydatým ženám a ženám s poruchami menštruačného cyklu. Až v roku 1967 k nim mali prístup aj zdravé a slobodné ženy. Spočiatku namietala proti ich rozšíreniu najmä cirkev, vznikali aj obavy zo zdravotných rizík hlavne pri užívaní tínedžerkami. Napriek tomu sa začali rýchlo šíriť. V rokoch 1962 až 1969 sa zvýšil počet užívateliek z 50-tisíc na jeden milión. Tabletka významne ovplyvnila životný štýl 20. storočia a je považovaná za jeden z najväčších objavov medicíny minulého storočia. Znamenala dôležitý krok v emancipácii žien, znížila sa pôrodnosť a počet interrupcií. Potešila sa jej predovšetkým nastupujúca generácia hippie. Podľa odborníkov sa výrazne zlepšil zážitok zo sexu u žien.

Začiatkom 80-tych rokov záujem o pilulky klesal pre obavy z možných vedľajších účinkov. Výskumy naznačili možné súvislosti medzi užívaním tabliet a rakovinou prsníka, mozgovými príhodami, infarktami a vznikom krvných zrazenín. Preto odborníci začali s ďalšími štúdiami. Podľa amerického Úradu pre dohľad nad potravinami a liečivami antikoncepčnú pilulku skúmali väčším počtom štúdií než akýkoľvek iný liek. Mnoho obávaných účinkov súviselo s vysokými hladinami hormónov v jednej pilulke. Tie sú dnes výrazne znížené. Posledná panika v súvislosti s pilulkou prepukla v roku 1995 pre niekoľko prípadov trombóz. Tieto dohady však odborníci vyhlásili za neopodstatnené.

Lekári sa v súčasnosti prikláňajú k názoru, že antikoncepčné tablety sú bezpečné pre zdravé ženy, ktoré nefajčia. Pravdepodobne majú dokonca ochranné účinky proti rakovine vaječníkov, krčka maternice i ochoreniam panvy. Pomáhajú tiež upravovať menštruačný cyklus a zmierniť bolesti pri menštruácii. Nie sú však odporúčané pre silné fajčiarky nad 35 rokov, ženy s vysokým krvným tlakom, po cievnych príhodách a trombotických ochoreniach. Každý gynekológ by mal pacientky informovať o všetkých rizikách a žena by sa mala slobodne rozhodnúť, či bude pilulky užívať alebo nie.

Začiatkom nového milénia začali vyvíjať tabletky s progesterónom drospirenón, ktoré sú dodnes celosvetovou jednotkou medzi orálnymi antikoncepciami. Pilulka zabraňuje zadržiavaniu vody v tele vyvolanému estrogénom, takže ženy už nepriberajú a zároveň pôsobí ako antiandrogén s pozitívnym účinkom na pleť. V Európe ju po prvý raz uviedli na trh v roku 2006. Poslednou novinkou je uvedenie antikoncepčných tabliet, ktoré poskytujú prirodzený estrogén, čiže hormón identický s tým, ktorý prirodzene produkuje ženské telo.

Zdroje: AFP, www.sexus.cz, www.antikoncepcia.com

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať