Apple má problémy na dôležitých trhoch

Apple iPad
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Potom, ako sa Apple na niekoľkých frontoch pustil do Samsungu a na vybraných trhoch požaduje zákaz predaja jeho tabletov – čo sa mu čiastočne aj podarilo – sa teraz úlohy vymenili a americká spoločnosť začína mať problémy s predajom niektorých svojich produktov na tak lukratívnych trhoch, akými je nemecký alebo čínsky.

V prípade Nemecka ide o patentový spor s Motorolou, ktorej akvizícia Googlom by mala byť dokončená v budúcom roku. Ten sa týka bezdrôtového prenosu dát a napokon vyústil do zákazu predaja zariadení s 3G modulom (niektoré verzie iPhonu a iPadu) nemeckým zákazníkom. Apple sa proti nemu okamžite odvolal. Tejto aktivite sa však zo strany Motoroly nemožno čudovať, Apple totiž v poslednom čase rozbehol hneď niekoľko súdnych sporov s menšími európskymi výrobcami tabletov s Androidom, čím sa snaží ich príchod na trh oddialiť a udržať si na ňom absolútne dominantné postavenie.

Ázijský spor sa týka práva používať ochrannú známku iPad na čínskom trhu, kde si ju ešte pred Apple zaregistrovala jedna čínska technologická spoločnosť. Tá za jej odstúpenie Applu požaduje 1,5 miliardy dolárov a kým medzi ňou a Apple nepríde k dohode, súd rozhodol, že názov iPad na čínskom trhu nesmie používať . Nezmyselná patentová vojna tak pokračuje temer na všetkých kontinentoch a tým, kto na ňu najviac dopláca, sú hlavne zákazníci – a nie je vôbec dôležité, či chcú Apple alebo Android.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AppleSamsung