Apple pravdepodobne rozdrví švajčiarske hodinkárske odvetvie – jedna značka je obzvlášť zraniteľná

Hodinky Swatch
ilustračné: SITA/AP

Chytré hodiny sú čoraz obľúbenejšie a má ich viac a viac ľudí, podľa tradičných švajčiarskych hodinárov sa to ešte zhorší. Apple Watch je väčšia ako akákoľvek švajčiarska značka s výnimkou Rolex, uviedli v pondelok bankoví analytici. Najzraniteľnejšou je podľa nich značka Swatch.

Švajčiarske spoločnosti si uvedomujú dopyt po technológiách, ale nechcú sa do toho odvetvia zaradiť, pretože by sa museli spoliehať na technologické spoločnosti vyrábajúce mikroprocesory, ktoré nahrádzajú mechanické časti.

Vysoko postavené spoločnosti by mohli poškodiť svoj status, pretože predávajú hodinky, po ktorých je dopyt, lacnejšie ako tradičné hodinky. To je dôvod, prečo je Swatch v ohrození, zakladá si totiž na produktoch vysokej úrovne, čomu zodpovedá aj cena.

Najväčšia hrozba spoločnosti pochádza z Číny. V obľube tam boli najmä značky Tissot a Longines, teraz stredná trieda uprednostňuje Apple Watch, čo by mohla byť hrozba pre perspektívu rastu spoločnosti Swatch.

Spoločnosť začala kvôli tomu pracovať na návrhu chytrých hodiniek, vyrábať by ich mohla začať koncom roku 2018. Je otázne, či jej to pomôže. Americká hodinárska spoločnosť Fossil už vstúpila na trh s chytrými hodinkami, nezabránilo to však poklesu predaja.

Hodinky švajčiarskych hodinárov sú v podstate šperkom, sú nadčasové a pre nositeľov majú často emočnú hodnotu. Chytré hodinky sa však po čase stanú zastaranými, batéria zmení tvar alebo výrobca prestane aktualizovať systém.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom