Nový iPhone 11: Cena, farebné prevedenie, vylepšený fotoaparát a šok pri funkcii 3D Touch (video)

Apple, iPhone 11
Predstavenie nového iPhone 11 od spoločnosti Apple. Foto: SITA/AP

Americká technologická spoločnosť Apple predstavila 10. septembra nové telefóny iPhone 11 rovno v troch verziách, a to základnej iPhone 11 a vylepšenými iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Štandardné zostali pamäťové „výbavy“ na 64, 256 a 512 Gb.

Podľa šéfa Appleu Tima Cooka sú modely Pro „najsilnejšie a najpokročilejšie iPhony“, ktoré kedy spoločnosť vytvorila.

Medzi prvými zaujímavosťami je odstránenie nápisu iPhone a zmena umiestnenia loga firmy Apple doprostred zadného krytu smartfónu. Nový smartfón je vodeodolnejší. Neprekáža mu vyliata sóda alebo káva, či čaj a v hĺbke 4 metrov pod vodou by mal vydržať až 30 minút.

Tri telefóny, nové farebné prevedenie

Prvé predané iPhony 11 budú s operačným systémom iOS 13, avšak neskôr príde vylepšený iOS 13.1, ktorý ponúkne ostatné funkcie. Nevýhodou je zatiaľ to, že smartfóny ešte nepodporujú 5G siete.

Základná verzia iPhone 11 ponúka 6,1-palcový LED displej a rozlíšenie 1792 x 828 obrazových bodov. Na trhu sa bude predávať v šiestich farebných verziách, a to čiernej, červenej, bielej, fialovej a zelenej.

Výkonnejšia verzia iPhone 11 Pro však poskytne 5,8-palcový OLED displej a rozlíšenie 2436 x 1125 pixelov. Verzia iPhone 11 Pro Max dostala 6,5-palcový OLED displej a rozlíšenie 2688 x 1242 pixelov. Obe verzie Pro sa predávajú v štyroch farbách, k čiernej, striebornej a zlatej pribudla tzv. polnočná zelená.

Fotoaparát, Dolby Atmos a „slofie“

Snáď najviac očakávaní fanúšikov smartfónov iPhone a produktov Apple smeruje k vylepšeniam fotoaparátu. Štandardná verzia iPhone 11 prichádza ešte stále s dvomi fotoaparátmi, ale verzie Pro už disponujú tromi fotoaparátmi.

Do iPhone 11 pridali k 26 mm objektívu aj jeden širokouhlý s veľkosťou 13 mm. Verzie iPhone Pro a iPhone Pro Max disponujú 13mm širokouhlým objektívom, 26 mm štandardným a 52 mm teleobjektívom. Všetky tri telefóny majú 12-megapixelový senzor.

Vo verziách iPhone 11 Pro a Pro Max výrobcovia z Apple vylepšili technológiu displeja, ktorý má lepší, jas, kontrast a dostal meno Super Retina XDR. Inovácie sa dočkalo aj sklo pokrývajúce displej, ktoré by malo byť najtvrdšie zo všetkých súčasne dostupných smartfónov.

Vylepšili aj predný 12-megapixelový fotoaparát, vďaka širokouhlému senzoru bude možné nahrávať spomalené zábery, tzv. „slofie“ (slow-mo-selfie).

Používatelia ocenia na nových iPhonoch 11 dvojnásobné oddialenie, čím do záberu dostanú oveľa viac, alebo aj tzv. automatický nočný režim, ktorý pomôže vytvoriť kvalitnejšie fotografie pri slabom svetle.

Okrem iného ich poteší dvojitá optická stabilizácia obrazu aj podpora 4K videa so stereo zvukom Dolby Atmos a zosilneným zvukom pri priblíženej scéne. Video bude možné natočiť priamo zo zamykacej obrazovky a vďaka aplikácii aj rýchlo upraviť.

Rýchlejšie Face ID a šok pri 3D Touch

Funkcia rozpoznávania tváre Face ID na iPhone 11 funguje rýchlejšie a má väčšie pozorovacie uhly. Výrobca Apple v nových iPhone 11 prekvapivo nahradil známu funkciu 3D Touch len jednoduchou reakciou na dlhý dotyk prsta.

Lepšia batéria aj vďaka A13 BioniC

Zatiaľ čo iPhone 11 bude fungovať o hodinu dlhšie oproti predchádzajúcemu iPhone XR, verzie iPhone Pro by mali „žiť“ až o štyri hodiny ako iPhone XS a v prípade iPhone Pro Max až o päť hodín dlhšie ako iPhone XS Max.

K väčšej výdrži batérie pomáha najmä procesor A13 Bionic, ktorý nielen vylepšuje výpočtový aj grafický výkon iPhone 11, ale všetky činnosti spraví za menšie množstvo energie. K rýchlejšiemu nabíjaniu poslúži silnejší 18 W adaptér s koncovkou Lightning/USB-C.

Cena začína na 799 eur

Cena nových iPhone 11 sa okrem technologickej výbavy bude líšiť najmä veľkosťou pamäte. Podľa www.gsmarena.com sa ceny verzií so 64 Gb pamäťou v Nemecku budú pohybovať od 799 eur za iPhone 11, až po 1249 eur za iPhone 11 Pro Max. Ceny telefónov s väčšou pamäťou budú teda vyššie a závisieť budú aj od krajiny, v ktorej sa predávajú.

Apple, iPhone 11
Predstavenie nového iPhone 11 od spoločnosti Apple. Foto: SITA/AP
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Steve Jobs
Firmy a inštitúcie Apple