Arabi si pripomenuli založenie židovského štátu ako pohromu

Izrael arabi
Foto: SITA/AP

ABU SNAN 26. apríla (WEBNOVINY) – Výročie vzniku Izraela, ktoré židovskí obyvatelia každoročne oslavujú ako Deň nezávislosti, si vo štvrtok pripomenuli aj tisíce izraelských Arabov.

Vyhlásenie nezávislosti židovského štátu však na rozdiel od ostatných označovali výrazom „pohroma“, aby upozornil na nedobrovoľný odsun svojich predkov z jeho terajšieho územia. Podľa spravodajcu tlačovej agentúry AFP, boli cieľom štvrtkového pochodu z obce Abu Snan na severe Izraela dve arabské dediny, ktoré po roku 1948 zanikli a nahradil ich židovský kibuc Bejt ha-Emek.

Demonštranti niesli palestínske vlajky a transparenty s menami vysťahovaných dedinčanov, pričom skandovali slogany proti mierovým rokovaniam s Izraelčanmi ako aj za zmierenie medzi palestínskymi hnutiami Hamás a Fatah. Niektorí z nich sa tiež domáhali práva na návrat utečencov, čo Izrael v rokovaniach odmieta. Išlo pritom už o 15. podobný pochod, ktorý každý rok pripomína iné z vysídlených obcí.

Palestínčania si takzvaný Deň pohromy (Jaum an-Nakba) každoročne pripomínajú až 15. mája, v Izraeli sa však oslavy Dňa nezávislosti riadia hebrejským kalendárom. Odhaduje sa, že počas arabsko-izraelskej vojny, ktorá nasledovala po vyhlásení nezávislosti Izraela 14. mája 1948, muselo svoje domovy na jeho území opustiť vyše 760-tisíc obyvateľov. Okolo 160-tisíc však zostalo a ich potomkovia tvoria komunitu izraelských Arabov, ktorých počet dnes dosahuje 1,3 milióna, čo je asi 20 percent izraelskej populácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom