Arabské štáty by mali Palestínčanov dotlačiť k rokovaniam

Palestína
Foto: SITA/ AP

HERCLIJA 10. júna (WEBNOVINY) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podľa vlastných slov dúfa, že arabské štáty dokážu Palestínčanov dotlačiť k obnoveniu rokovaní s Izraelčanmi o takzvanom dvojštátnom riešení vzájomného konfliktu. Počas utorňajšieho vystúpenia na politickej konferencii v meste Herclija pri Tel Avive pripísal Palestínčanom vinu za uviaznutie vyjednávania na mŕtvom bode v apríli 2014 a vyhlásil, že cíti možnosť návratu za rokovací stôl v prípade, že sa nechajú presvedčiť.

Mierové rokovania sprostredkované USA sa zastavili pre nezhody okolo pokračovania výstavby izraelských osád na okupovaných územiach alebo pristúpenia palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása na dohodu o zmierení s islamistickým hnutím Hamás, ktoré neuznáva právo Izraela na existenciu.

„Mohla by tam byť príležitosť, pretože niektoré z arabských štátov ticho súhlasia… a mohli by byť schopné ovplyvniť Palestínčanov, aby si osvojili zmierlivejší a pozitívnejší prístup,“ vyjadril sa Netanjahu. Počas hodinového vystúpenia, ktoré sa týkalo viacerých tém vrátane iránskeho jadrového programu, zároveň označil za kontraproduktívne palestínske snahy vnútiť Izraelu mierovú dohodu prostredníctvom svetových mocností. „Myšlienka nastolenia mieru zvonka nefunguje,“ povedal izraelský premiér.

Na konferencii zožal potlesk opätovným vyjadrením svojej oddanosti dvojštátnemu riešeniu po tom, ako pred marcovými voľbami vyvolal kritiku tvrdením, že kým zostane pri moci, samostatný palestínsky štát nevznikne. Izraelský minister obrany Moše Jaalon, ktorý patrí medzi najbližších spojencov Netanjahua, v utorok povedal, že neverí v dosiahnutie stabilnej mierovej dohody s Palestínčanmi za jeho života.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu