Arabskí ministri potvrdili Jeruzalem ako hlavné mesto budúcej Palestíny

Trump Jerusalem
Americká administratíva sa naozaj chystá presunúť americké veľvyslanectvo v Izraeli do Jeruzalema, čím fakticky uzná Jeruzalem za hlavné mesto židovského štát. 5. decembra 2017 Foto: SITA/AP

KÁHIRA 8. marca (WebNoviny.sk) – Arabskí ministri zahraničia sa zhodli na tom, že Jeruzalem sa musí stať hlavným mestom budúceho palestínskeho štátu. Šéfovia diplomacií Ligy arabských štátov (LAŠ) sa stretli v stredu v egyptskej Káhire.

Schôdzka sa konala uprostred vlny hnevu, ktorú vyvolalo rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a presťahovať tam americké veľvyslanectvo. Tento krok vyvolal protesty na palestínskom Západnom brehu i v Pásme Gazy.

V záverečnom vyhlásení ministri podporili mierový plán predstavený vo februári palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov, ako aj jeho výzvu na usporiadanie medzinárodnej mierovej konferencie do polovice roku 2018.

Hlavnými cieľmi konferencie má by plné členstvo Palestíny v OSN a časový rámec pre dvojštátne riešenie. Plán vyzýva na uznanie štátov Izrael a Palestína v rámci hraníc spred vojny v roku 1967 a medzinárodnú pomoc pri vyriešení všetkých konečných otázok týkajúcich sa statusu oboch krajín.

Izrael považuje Jeruzalem za hlavné mesto svojho štátu od jeho vzniku v roku 1948. Palestínčania si však rovnako robia nároky na Jeruzalem a chcú mať z jeho východnej časti hlavné mesto svojho budúceho štátu. Status Jeruzalema je jedným z hlavných sporných bodov tiahnuceho sa izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov