Arborétum Mlyňany oslavuje 120 rokov

Arborétum
Arborétum Mlyňany v okrese Zlaté Moravce má 120 rokov. Vieska nad Žitavou, 20. máj 2012. Foto: SITA/Martin Havran

VIESKA NAD ŽITAVOU 20. mája (WEBNOVINY) – Arborétum Mlyňany v okrese Zlaté Moravce oslavuje 120 rokov. Založil ho v roku 1892 Štefan Ambrózy-Migazzi, ktorému sa sem podarilo sústrediť cudzokrajné dreviny a aklimatizovať ich na naše podmienky. Je tu najstaršia zbierka vždyzelených drevín v strednej Európe.

Pri príležitosti jubilea organizuje arborétum tento rok množstvo podujatí. Ako povedal na tlačovej besede jeho riaditeľ Peter Hoťka, cieľom je otvoriť arborétum viac pre verejnosť. Spektrum podujatí odštartovali tento víkend Amrózyho dni.

Program sa začal v piatok pre pozvaných hostí, v sobotu a v nedeľu bol určený verejnosti. Pripravené boli vystúpenia hudobných skupín a folklórnych súborov, prezentácia remesiel z regiónu, tvorivé dielne a rôzne atrakcie pre deti.

V arboréte možno nájsť na ploche takmer 67 hektárov 1103 druhov drevín, ktoré pochádzajú zo Severnej Ameriky, Strednej a Východnej Ázie, Kaukazu, Kórey, Japonska, Číny, Ďalekého východu, Himalájí, Južnej Ameriky a Slovenska. Zrejme najstaršou drevinou v arboréte je borievka virgínska, ktorá má už 118 rokov.

„V Arboréte Mlyňany rastú niektoré veľmi veľké stromy, ktoré si pamätajú založenie parku. Sú to najmä severoamerické dreviny – borovica ťažká, borovica Jeffreyova, sekvojovec mamutí, ktoré v súčasnom období už presahujú výšku 30 metrov,“ povedal Hoťka.

Arborétum ročne navštívi zhruba 45-tisíc návštevníkov. Najvyššia návštevnosť býva v máji, kedy do arboréta prichádza aj 17-tisíc ľudí. Lákadlom sú najmä zakvitnuté rododendrony, azalky, jablone či japonské okrasné čerešne – sakury.

Hoťka však zdôrazňuje, že arborétum je krásne v každom ročnom období. S cieľom zatraktívniť ho pre návštevníkov počas celého roka organizuje arborétum v tomto roku podujatia Malí botanici, Spoznaj Arborétum Mlyňany, Deň detí, Krása ruží, Seniorské aktivity, Cesta rozprávkovým parkom, Farebná jeseň a Vianočné inšpirácie. Súčasťou spektra podujatí bude aj Týždeň vedy a techniky a medzinárodná vedecká konferencia Dendrologické dni.

Arborétum je špecializovaným pracoviskom Slovenskej akadémie vied. V rámci svojho poslania sa podieľa na základnom i aplikovanom dendrologickom výskume, eviduje a prezentuje mimoriadne rozsiahle a vzácne zbierky drevín z celého sveta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom