Arcade Fire vystúpia v júni len 100 km od slovenských hraníc

Butler
Win Butler Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Kanadská indie-rocková skupina Arcade Fire sa na začiatku leta predstaví necelých 100 kilometrov od slovenských hraníc. Kritikmi oceňovaná formácia združená okolo hudobníka Wina Butlera vystúpi 22. júna v rakúskom Wiesene, ktorý sa nachádza v spolkovej krajine Burgenland. Vstupenky na koncert zoskupenia využívajúceho široké spektrum tradičných i netradičných hudobných nástrojov sa začnú predávať v stredu 19. januára. Lístky sa budú dať kúpiť aj na Slovensku, napríklad v internetovom obchode TicketOne.

Arcade Fire na scéne debutovali albumom Funeral (2004), ktorý je podľa britského magazínu Gigwise ôsmym najlepším albumom vydaným v nultých rokoch 21. storočia, teda v rokoch 2000 – 2009. Podľa Pitchworku je táto nahrávka dokonca druhou najlepšou na svete v spomenutom období. Po Funeral nasledovala nahrávka Neon Bible (2007), s ktorou dobyli kanadský albumový rebríček a v americkom a britskom rebríčku sa dostala na dvojku. Najväčší komerčný úspech zaznamenali s tretím album The Suburbs (2010), keď v auguste obsadili prvú priečku aj v americkom a britskom rebríčku.
Arcade Fire
Foto: SITA/Skalar Music

Producentmi albumu sú členovia kapely a tiež Markus Dravs, ktorý v minulosti spolupracoval s Coldplay, James či Björk. Kapela album nahrávala dva roky prevažne v New Yorku a doma v Montreale. Hlavným autorom piesní je líder formácie Butler, no na tvorbe skladieb sa podieľali všetci členovia skupiny. Singlami nahrávky sú skladby The Suburbs, We Used to Wait a Ready to Start.

Okrem komerčného úspechu s nahrávkou The Suburbs zaujali aj kritikov

Arcade Fire sú totiž nominovaní na Grammy v najprestížnejšej kategórii Album roka. Kapela má okrem toho ďalšie dve nominácie (v kategóriách Najlepší alternatívny album a Najlepší rockový výkon dua alebo skupiny) a tak na slávnostnom ceremoniáli Grammy 13. februára môže získať až tri zlaté gramofóniky. V losangeleskom Staples Center Arcade Fire aj naživo vystúpia. V minulosti už na Grammy boli nominovaní trikrát, no neuspeli. Ďalšie ceny môžu získať aj v rámci tohtoročných Brit Awards a to v kategóriách Medzinárodný album a Medzinárodná skupina. Podľa magazínu Rolling Stone je The Suburbs štvrtým najlepším albumom roka 2010, americký magazín Billboard ho v podobnom rebríčku zaradil dokonca na druhú priečku.

Skupina Arcade Fire, ktorú s Butlerom v roku 2003 založila Régine Chassagne, má sedem stálych členov. Na koncertoch sa k nim pridáva ešte jedna členka – huslistka a violistka Marika Anthony-Shaw. V nedávnom rozhovore líder formácie povedal, že je veľmi rád, že na rozdiel od mnohých súčasných interpretov nie sú Arcade Fire skupinou jedného hitu. „Som naozaj šťastný, že naše publikum má k našej hudbe odlišný vzťah ako majú priaznivci Katy Perry k jej tvorbe. To znamená, že na koncertoch nečakajú iba na jeden hit a ostatné piesne s nimi ani nehnú,“ povedal 30-ročný rodák z Kalifornie.

Arcade Fire – Ready to Start

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katy Perry