Archeológovia objavili v Egypte najstaršiu keramickú dielňu, je stará viac ako štyritisíc rokov

Archeológia
Foto: ilustračné, Thinkstock

KÁHIRA 19. júla (WebNoviny.sk) – Archeológovia v Egypte objavili starovekú dielňu na výrobu keramiky, ktorá je stará viac ako štyritisíc rokov. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo pre pamiatky s tým, že vedci na vzácny objav narazili v provincii Asuán.

Vzácny objav

Objekt, ktorý je najstaršou objavenou keramickou dielňou pochádzajúcou z čias Starej ríše, sa datuje do obdobia štvrtej staroegyptskej dynastie z rokov 2613 až 2494 pred naším letopočtom. Archeológovia vo vnútri dielne objavili staroveký hrnčiarsky kruh z vápencovej točne a dutého základu, píše agentúra AP.

Generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Mustafa Wazírí oznámil, že objav dielne je „vzácny“ a odhaľuje viac o vývoji výroby keramiky a bežných životoch starovekých Egypťanov v danom období.

Špekulácie o sarkofágu

Vo štvrtok tiež archeológovia otvorili v Alexandrii veľký zapečatený sarkofág starý zhruba dvetisíc rokov. Objav, ktorý úrady oznámili začiatkom júla, vyvolal špekulácie o tom, čo by sa v ňom mohlo nachádzať.

Podľa Wazírího v ňom boli len kostrové pozostatky a odpadová voda. Tridsaťtonový sarkofág zrejme patril bohatej rodine, ktorá žila v čase Ptolemaiovského obdobia. Ministerstvo pre pamiatky uviedlo, že prvotná prehliadka naznačuje, že ostatky pravdepodobne patrili trom bojovníkom. Viac informácií o nich by mala prezradiť plánovaná reštaurácia kostí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom