Arcibiskup Bezák skončil, rozlúčka bola emotívna

Róbert Bezák
Róbert Bezák Foto: SITA/Dušan Hein
Benedikt XVI.
Foto: SITA/AP

TRNAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Pápež Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Informoval o tom počas nedeľňajšej svätej omše v Katedrále sv. Jána Krstiteľa sám Bezák.

Bezák v nedeľu počas svätej omše prečítal dva listy z Apoštolskej nunciatúry na Slovensku.

V prvom liste ho pápež Benedikt XVI. prostredníctvom apoštolského nuncia Maria Giordana požiadal o odstúpenie z pastoračného riadenia arcidiecézy, druhým listom ho z úradu odvolal. Správa má byť zverejnená v pondelok 2. júla v L’Osservatore Romano.

Päťdesiatdvaročný Bezák bol za trnavského arcibiskupa vymenovaný len pred tromi rokmi, kedy vystriedal vo funkcii Jána Sokola.

Dôvodom odvolania majú byť výsledky apoštolskej vizitácie zo začiatku tohto roku a zlé riadenie diecézy. Jej vedenie by mal prevziať doterajší pomocný biskup Ján Orosch.

Agentúre SITA to potvrdili viaceré zdroje. Bezák skonštatoval, že si nie je vedomý žiadneho pochybenia a netuší, komu jeho práca prekážala. Svätá stolica trnavskému arcibiskupovi najskôr navrhla, aby sa vzdal funkcie sám.

Keď to neurobil, prišlo jeho odvolanie. Veriaci v katedrále sa s arcibiskupom rozlúčili intenzívnym potleskom. Krátko po skončení omše viacerí z nich začali hľadať spôsoby, ktorými by vyjadrili arcibiskupovi dôveru. Za Bezáka sa ešte v piatok postavili viaceré osobnosti politického, kultúrneho a spoločenského života v liste apoštolskému nunciovi Mariovi Giordanovi.

„Neprislúcha nám vstupovať do pápežovho rozhodovania, nemôžeme však mlčať pri tak vážnom kroku, ktorý v histórii cirkvi na Slovensku nemá obdobu. Otec arcibiskup Bezák je vnímaný ako výrazná osobnosť slovenskej cirkvi, ktorá si od svojho nástupu na arcibiskupský stolec získala srdcia mnohých veriacich aj neveriacich a oslovila svojím rozvážnym prístupom mnohé osobnosti slovenskej verejnosti,“ napísali.

Obrazom: Zapaľovanie sviečok za Roberta Bezáka v Lurdskej jaskyni

Podporu prejavili aj osobnosti

Osobnosti sa tiež obrátili na Konferenciu biskupov Slovenska, najmä na jej predsedu arcibiskupa Stanislava Zvolenského, aby sa zastal svojho biskupa.

Daniel lipsic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Chceme sa týmto obrátiť aj na všetkých otcov biskupov, aby vyjadrili svoju podporu pri zachovaní celistvosti, ale zároveň aj rôznorodosti biskupského zboru na Slovensku,“ vyzvali v liste.

Pod listom sú podpísaní veriaci i neveriaci, aj príslušníci iných cirkví ako katolíckej. Podpísali sa aj viacerí poslanci, medzi nimi Radoslav Procházka z KDH, nezaradení poslanci Jana Žitňanská a Daniel Lipšic.

Svoj podpis pridali aj novinári Štefan Hríb, Andrej Bán, Eugen Korda, Martin Mojžiš, herec Marián Labuda, psychiater Péter Hunčík, kazateľ cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, spisovateľ Silvester Lavrík.

Podpísaný je aj futbalový tréner Vladimír Weiss, či športový komentátor Marcel Merčiak. Ako povedala pre agentúru SITA Žitňanská, autori listu zverejnené informácie prijali s rozčarovaním.

Signatári chcú vysvetlenie

Vysvetlenie okolností odvolania trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka požadujú signatári petície, ktorú v pondelok zverejnili na internetovej stránke www.changenet.sk. Adresovaná je predsedovi Konferencie biskupov Slovenska Stanislavovi Zvolenskému a apoštolskému nunciovi na Slovensku Mariovi Giordanovi.

Bezák
Foto: SITA/Dušan Hein

,,Toto vysvetlenie žiadame preto, lebo ide o neštandardný postup, ktorý vytvára priestor pre rôzne podozrenia. Napriek poslušnosti voči hierarchickým nariadeniam nemôžeme skryť, že tento postup nevrhá dobré svetlo na inštitúciu cirkvi, rozdeľuje a znechucuje veriacich aj spoločnosť,“ píše sa v petícii.

Jej autori ďalej vyjadrili podporu arcibiskupovi Bezákovi, ktorý podľa nich dokázal skĺbiť náboženskú tradíciu so životom v 21. storočí, teologickú fundovanosť i ľudskosť, ktoré priniesli oživenie viery v Trnavskej arcidiecéze.

Bezák v nedeľu počas svätej omše prečítal dva listy z Apoštolskej nunciatúry na Slovensku.

V prvom liste ho pápež Benedikt XVI. prostredníctvom apoštolského nuncia Maria Giordana požiadal o odstúpenie z pastoračného riadenia arcidiecézy, druhým listom ho z úradu odvolal.

52-ročný Bezák bol za trnavského arcibiskupa vymenovaný pred tromi rokmi, vo funkcii vystriedal Jána Sokola.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Daniel LipšicEugen KordaJán OroschJana ŽitňanskáMarián LabudaMartin MojžišPápež Benedikt XVI.Radoslav ProcházkaRóbert BezákŠtefan HríbVladimír Weiss