Arcibiskup ľutuje svoje slová, že za pedofíliu môžu rodičia

Michalik
Poľský arcibiskup Jozef Michalik tvrdí, že jeho slová boli zle pochopené. Foto: SITA/AP

VARŠAVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Vrchný predstaviteľ poľskej katolíckej cirkvi sa v utorok ospravedlnil za svoje tvrdenia, že za sexuálne zneužívanie detí nesú svoju časť zodpovednosti aj rodičia, ktorí deťom nedávajú dostatok lásky.

Podľa arcibiskupa Jozefa Michalika preto deti hľadajú lásku niekde inde, a tak dochádza k pedofílii vrátane tej, ktorú páchajú katolícki duchovní.

Podľa jeho slov však tomu môže zabrániť „zdravý vzťah medzi rodičmi“. V utorok už svoje slová, ktoré vyvolali verejné pobúrenie, označil za zle pochopené a dodal, že deti sú v týchto prípadoch „úplne nevinné“. Konanie svojich kolegov zároveň ostro odsúdil.

Poľská katolícka cirkev sa začiatkom októbra verejne ospravedlnila za odhalené škandály sexuálneho zneužívania detí a mladistvých duchovnými, ktoré výrazne oslabujú vplyv cirkvi v tradične silnej katolíckej krajine. Cirkev navyše prisľúbila vyšetrenie obvinení dvoch poľských kňazov pôsobiacich v Dominikánskej republike. Tamojšie úrady obvinili 65-ročného Jozefa Wesolowského zo sexu s tínedžermi a jeho 36-ročného kolegu Wojciecha Gila zo znásilňovania mladých chlapcov. Poľská cirkev zároveň potvrdila, že obetiam neposkytne žiadne materiálne odškodnenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom