Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stanislav Zvolenský
Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Arcibiskup Zvolenský sa cíti byť adoptovaným Bratislavčanom

BRATISLAVA 24. decembra (WEBNOVINY) – Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský pochádza z Trnavy, ale už sa považuje za adoptovaného Bratislavčana.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, Bratislava a Bratislavská arcidiecéza mu je teraz zverená, takže aj Vianoce bude tráviť v Bratislave. „Keďže moji rodičia sú pochovaní v Trnave, tak pôjdem do Trnavy, lebo v tradícii našej rodiny je ísť zaspomínať si, pomodliť sa aj na mieste, kde sú pochovaní rodičia,“ povedal s tým, že na hroby pôjde aj so sestrou. Štedrú večeru však bude sláviť už v Bratislave.

Na arcibiskupskom úrade spájajú viaceré tradície

Príprava Štedrej večere je aj v arcibiskupskom paláci doménou žien. „Pre mňa je Štedrý deň skôr poznačený prípravou na príhovor, ktorý mám vždy pri svätej omši o polnoci, a potom následne na slávnosť narodenia Pána Ježiša, teda 25.12., kedy je slávnostná svätá omša. Takže hodiny Štedrého dňa sú pre mňa príležitosťou na prípravu týchto príhovorov,“ povedal.

Pri večeri zachovávajú aj tradičné zvyky. „Pre nás je zachovávanie zvykov vedomie spojenia s našimi rodičmi a s kresťanskou tradíciou na Slovensku,“ povedal s tým, že zvyky, ktoré zachováva, prevzal od rodičov. „Na arcibiskupskom úrade spájame viaceré tradície, keďže slávime Štedrú večeru v spoločenstve rehoľných sestier a viacerých kňazov. Pochádzame z rozličných častí Slovenska,“ povedal.

Na večeru mávajú tradičné jedlá

Štedrú večeru začínajú takým tradičným vinšom. „Potom zoberiem na seba službu duchovného otca spoločenstva, poviem vinš vlastnými slovami. Potom sa modlíme modlitbu Anjel Pána. Je to modlitba, ktorá pripomína to, čo vo viere berieme, že Boh sa stal človekom. Je to akoby základný princíp toho tajomstva,“ povedal arcibiskup.

Nasleduje čítanie z evanjelia, ktoré hovorí o Ježišovom narodení. „K Štedrej večeri patrí jedenie oblátok, delenie sa časťami ovocia, akoby sa tak vytvorí to spoločenstvo,“ uviedol. Na večeru podľa neho mávajú tradičné jedlá, ktoré patria k slovenskej Štedrej večeri.

Zvolenský prednáša pred večerou vinš, ktorý ho naučila mama. „Pravdepodobne bude mať svoj pôvod niekde v oblasti, odkiaľ pochádza moja mamička, to je priestor medzi Hlohovcom a Topoľčanmi. Je to postavené na tradícii trojitého klopania na dvere. Na tretí raz sa dvere môžu otvoriť a vstupuje niekto ako keby cudzí, hoci je to člen rodiny a povie: Vinšujem vám tieto slávne sviatky Krista Pána narodenia, aby vám Pán dal dobré zdravie a po smrti dar obsiahnutia večného kráľovstva,“ povedal.

Odporúčané články

Vianoce nezastavia týranie žien, upozorňujú odborníci Tradíciu betlehemov zaviedol svätý František z Assisi

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy z domova / zo Slovenska

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...