Argentína cez Mexiko do štvrťfinále

Argentina

JOHANNESBURG 27. júna (WEBNOVINY) – V druhom nedeľňajšom osemfinálovom stretnutí na XIX. majstrovstvách sveta vo futbale v JAR zvíťazila Argentína na štadióne Soccer City v Johannesburgu nad Mexikom 3:1 (2:0) zásluhou dvoch gólov Muža zápasu Carlosa Téveza a jedného presného zásahu Gonzala Higuaína, jeho štvrtého na tomto podujatí. Za stavu 0:3 zaslúžene aspoň znížil Javier Hernández.

V americkom derby sa dvojnásobní šampióni (1978, 1986) dostali v úvodnom dejstve „na koňa“ zásluhou zlyhaní – talianskych arbitrov a obrancu súpera Osoria. „El Tri“ sa nedočkali revanšu za prehru 1:2 po predĺžení s rovnakým rivalom tiež v osemfinálovej fáze spred štyroch rokov v Nemecku.

Stále platí, že najväčšími úspechmi Mexičanov medzi elitou sú prieniky do štvrťfinále na záverečných turnajoch 1970 a 1986. V oboch prípadoch boli hostiteľmi a vyradili ich neskorší držitelia striebra – Taliani a Nemci. Argentína, ktorá figuruje na 7. mieste v rebríčku FIFA desať priečok nad Mexikom, má zatiaľ v Juhoafrickej republike dokonalú bilanciu 4 zápasy, 4 triumfy, a to pri skóre 10:2. V 26. vzájomnom súboji dosiahla 12. víťazstvo. Štatistiku dotvára 10 nerozhodných výsledkov a 4 úspechy súpera. Argentína a Mexiko sa nachádzajú na 4. a 5. pozícii podľa počtu účastí na šampionáte prostredníctvom pätnástej, resp. štrnástej.

Zverenci Diega Maradonu budú vo štvrťfinále v sobotu 3. júla o 16.00 h v Kapskom Meste bojovať s Nemcami, ktorí v nedeľu popoludní v Bloemfonteine triumfovali nad Angličanmi 4:1 (2:1). V historickej štatistike majú Argentínčania navrch (8-5-5, skóre 25:23), tento rok 3. marca zvíťazili v prípravnom zápase v Mníchove 1:0, ale na MS 2006 v Berlíne podľahli – zhodou okolností práve vo štvrťfinále – 2:4 v rozstrele z 11 m (1:1 po predĺžení, 1:1, 0:0).

Osemfinále (Johannesburg / štadión Soccer City):

Argentína – Mexiko 3:1 (2:0)

Góly: 26. a 52. C. Tévez, 33. G. Higuaín – 71. J. Hernández, ŽK: 28. R. Márquez (Mex.), rozhodovali: Roberto Rosetti – Paolo Calcagno, Stefano Ayroldi (všetci Tal.), 84 377 divákov

Argentína: Romero – Otamendi, Demichelis, Burdisso, Heinze – Mascherano – Maxi Rodríguez (87. Pastore), Di María (79. J. Gutiérrez) – C. Tévez (69. J. S. Verón), Messi, G. Higuaín

Mexiko: Ó. Pérez – Osorio, F. Rodríguez, R. Márquez, Salcido – Juárez, G. Torrado, Guardado (61. G. Franco) – G. Dos Santos, A. Bautista (46. Barrera) – J. Hernández

Woodoo bábika Messiho
Fanúšik Mexika s woodoo bábikou Lionela Messiho. Foto: SITA/AP

Faninka Argentíny

Perez odstraňuje papier
Mexiký brankár Oscar Perez odstraňuje papier, ktorý na ihrisko hodili diváci. Foto: SITA/AP

Rodriguez a Tevez
Mexičan Javier Rodriguez v súboji s Argentínčanom Carlosom Tevezom. Foto: SITA/AP

Guardado nevybojoval loptu
Mexičan Andres Guardado padá po tom, čo Rodriguez stiahol loptu medzi nohy. Foto: SITA/AP

Po dvoch veľkých príležitostiach Mexičanov z konca úvodnej desaťminútovky, brvne Carlosa Salcida z 30 m a pokuse Andrésa Guardada, ktorému chýbala iba rotácia lopty smerom do bránky pri pravej žrdi, dvakrát za sedem minút udreli favorizovaní „Albicelestes“ – zhodne s prispením veľkej chyby. Najprv v 26. min arbitri uznali hlavičkové doťuknutie Carlosa Téveza po oblúčiku od Lionela Messiho ponad gólmana do ofsajdovej pozície po predchádzajúcom peknom kolmom vysunutí v podaní rovnakého tandemu. Išlo o prvú naozaj sľubnú akciu Argentíny, ktorá sa dovtedy márne snažila už o dobytie stredu poľa a nebola lepšia. V 33. min ako posledný v defenzívnej línii hrubo zaváhal Ricardo Osorio a pohotový Gonzalo Higuaín po kľučke na brankára Óscara Péreza dal ľavačkou už svoj štvrtý gól na šampionáte. Neskôr ešte pohrozili Ángel Di María, Tévez zblokovaný Franciscom Rodríguezom a hlavou znova Higuaín. Na druhej strane v 44. min prudkou ranou presne našiel Sergia Romera v argentínskej bránke kapitán Rafael Márquez a potom sa pekne natlačil do šestnástky Guardado.

Ambíciu Mexičanov vynútiť si aspoň predĺženie utíšil už sedem minút po zmene strán nádhernou opakovanou strelou z 23 metrov do ľavého horného rohu Tévez. Zverenci Javiera Aguirreho napriek veľmi nepriaznivému vývoju neskladali zbrane. V 70. min odvracal Nicolás Burdisso na bránkovej čiare strelu striedajúceho Pabla Barreru, o minútu neskôr sa Javier Hernández na hranici pokutového územia šikovne obtočil okolo Martína Demichelisa a bez váhania trafil polovysoko k bližšej žrdi – 1:3. Mexičania potom vyvíjali úsilie o kontaktný gól, v 81. min po skrumáži odkopával do bezpečia Gabriel Heinze. V nadstavenom čase natiahol Péreza ľavačkou z veľkého vápna argentínsky tvorca hry Messi stále čakajúci na premiérový presný zásah.

Argentína – Mexiko 1:0

Argentína – Mexiko 2:0

Argentína – Mexiko 3:0

Argentína – Mexiko 3:1