Argumenty finančnej správy sú podľa SaS chybné, Rajtár posiela výzvu Kažimírovi aj Pellegrinimu

NR SR: Rokovanie 24. schôdze
Poslanec Jozef Rajtár. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 10. septembra (WebNoviny.sk) –  Argumenty vedenia finančnej správy sú chybné, tvrdí opozičná Sloboda a solidarita v reakcii na tvrdenia šéfa finančnej správy Františka Imreczeho o informáciách o výsledkoch kontroly OLAF-u, po ktorej by malo Slovensko podľa Denníka N zaplatiť  Európskej komisii vyše 300 miliónov eur.

Podhodnotenie ovplyvní vybratú daň

Colníci majú podľa strany SaS možnosť stanoviť cenu dovážaného tovaru aj alternatívnymi spôsobmi v prípade, ak priložený doklad nepovažujú za dôveryhodný. Upozorňujú aj na to, že celková škoda v týchto prípadoch je oveľa vyššia ako medializovaných 300 mil. eur.

OLAF totiž odporúča Európskej komisii od Slovenska žiadať vyplatiť iba podiel, ktorý prináleží európskemu rozpočtu, teda 75 % z vybraného cla. Pri sume zhruba 300 mil. eur tak prišiel aj slovenský rozpočet o zvyšných 25 %, teda o 100 mil. eur.

Navyše, podhodnotenie dovážaného tovaru ovplyvní aj vybratú daň z pridanej hodnoty. Na nej mohli rozpočty Slovenska a ďalších krajín, kam tovar nakoniec smeroval, prísť až o 800 mil. eur.

Vládne špičky by mali konať

Poslanec za liberálov Jozef Rajtár navyše tvrdí, že podľa aktuálnych indícií sa praktiky colníkov pri dovoze tovaru z tretích krajín zo spomínaných problémových rokov 2013 a 2014 obnovili.

„Keď sa v roku 2017 skončilo vyšetrovanie OLAF-u, tak v roku 2018 sa tieto špinavé kšefty pre Slovensko znova obnovili,“ uviedol s tým, že práve preto by mali konať vládne špičky.

„Situácia je mimoriadne závažná. Vyzývame Petra Kažimíra ako ministra financií, ale aj Petra Pellegriniho ako predsedu vlády, aby okamžite konali,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František ImreczeJozef Rajtár
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRSaS Sloboda a Solidarita