Arizonu a Kaliforniu zasiahli nezvyčajné horúčavy

Teplomer, horúčavy, leto
Foto: shutterstock.com

Phoenix/Los Angeles 20. júna (WebNoviny.sk) – Juhozápad USA zasiahli na toto ročné obdobie nezvyčajné horúčavy. Cez Arizonu a juhovýchod Kalifornie postupuje od nedele pásmo vysokého tlaku, ktoré so sebou prinieslo v závere jari teplotné rekordy.

Na letisku v meste Phoenix v Arizone namerali o 14.25 h rekordnú teplotu pre daný deň, až l18 stupňov Fahrenheita (47,77 Celzia). Doterajší rekord bol 115 Fahrenheita (46,1 Celzia) a pochádzal z roku 1968. V meste Yuma namerali v nedeľu 120 stupňov Fahrenheita (48,88 Celzia) – predchádzajúci rekord, 46,1 stupňa Celzia, padol v roku 1960. Vôbec najvyššiu teplotu, 122 stupňov Fahrenheita (50 stupňov Celzia), namerali v Arizone 26. júna 1990.

Aj v kalifornskom Palm Springs vystúpili v nedeľu na poludnie teploty na 46 stupňov Celzia a meteorológovia varovali, že dnes budú horúčavy pokračovať; ich pokles očakávajú až v utorok. Horúčavy zatiaľ nepriniesli pravidelné výpadky elektriny, ktoré môžu Kalifornčania očakávať toto leto, štátne orgány už však vyzvali obyvateľov, aby šetrili za horúčav s elektrinou.

Priniesli však požiare vo voľnej prírode. V Los Angeles sa požiarnikom podarilo uhasiť požiar pri diaľnici State Route 2, ktorý niekoľko hodín ohrozoval domy v husto obývanej mestskej časti Silver Lake.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom