Armáda je hanebne podfinancovaná, penil poslanec Šebej

Vojaci si precvičili presun techniky po železnici
Presun vojenskej techniky, ktorú slovenskí vojaci používali na medzinárodnom cvičení Ground Pepper 2014 vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť. Technika sa presúva späť do útvarov zo železničnej stanice Pliešovce – Sása. Bratislava, 23. október 2014. Foto: SITA/Ministerstvo obrany SR

BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská armáda je podľa poslanca Mosta-Híd Františka Šebeja hanebne podfinancovaná a vláda tento stav ďalej zhoršuje. Podľa neho sa pri znižovaní peňazí na ozbrojené sily dá hovoriť o strate pudu sebazáchovy.

Šebej v parlamentnej rozprave k rozpočtu upozornil, že hoci sa Slovensko pri vstupe do NATO zaviazalo dávať na obranu dve percentá hrubého domáceho produktu, dnes po prvýkrát hrozí, že rozpočet SR rezortu obrany bude nižší ako jedno percento HDP. Poslanec kritizoval aj niektoré vládne opatrenia, napríklad cestovanie vlakom zadarmo pre študentov a dôchodcov. „Medzi základné úlohy štátu nepatrí poskytovať sociálne benefity za hranicou zdravého rozumu,“ konštatoval v rozprave Šebej.

Mezenská sa pýtala na nepriateľov Slovenska

Názor Šebeja o nedofinancovanej armáde kritizovala poslankyňa Zuzana Mezenská, ktorá sa pýtala, či má Slovensko nejakého nepriateľa, aby potrebovalo zvyšovať výdavky na obranu. Ako tvrdí, sama sa odmieta podieľať na tomto hromadení názorov podporujúcich zvyšovanie obranných výdavkov.

Minister financií Peter Kažimír Šebeja nepovažuje za vojnového štváča, ale za človeka, ktorý sa celý život venuje zahraničnej politike a zanieteného euroatlantistu, ale často pri tejto téme hyperbolizuje. „Súhlasím, že armáda z pohľadu modernizácie techniky je v kritickej situácii, ale to je otázka aj naakumulovania problémov z minulosti,“ hovorí minister.

Ako dodal, obrana má stále aj svoje vnútorné rezervy, ktoré vidí napríklad v sociálnych programoch v rámci rezortu. „Je otázka, akým spôsobom tieto benefity prispievajú k našej obranyschopnosti. Nie som o tom presvedčený, možno opak je pravdou,“ myslí si Kažimír.

Šebej kritizoval aj rozpočet na vedu a výskum

Pozitívne prvky však vidí v medzinárodnej spolupráci, ktorá sa rozbieha najmä s Českou republikou, ale aj ďalších medzinárodných projektoch prezbrojovania. Podľa Kažimíra sa však pri hodnotení rozpočtu obrany treba pozerať aj na celkové rozpočtové možnosti Slovenska. „Zatiaľ nevieme poskytnúť viac a asi nevieme poskytnúť viac ani z hľadiska všeobecného konsenzu,“ tvrdí.

Šebej kritizoval aj rozpočet, ktorý vláda alokuje na vedu a výskum. Predovšetkým narážal na rozpočet Slovenskej akadémie vied. Vedu a výskum a vzdelanie na Slovensku považuje za podfinancované, čo škodí rozvoju krajiny. „My si myslíme, že je viac minúť na vlaky ako na vzdelanie. My si ideme prežrať budúcnosť. Národ, ktorý nechá umrieť od hladu vlastnú vedu, smeruje k vlastným koncom,“ tvrdí. Výdavky na vedu a výskum ako aj na obranu sú pritom podľa Šebeja hlavné dôvody, prečo návrh rozpočtu nepovažuje za dobrý a je rozhodnutý ho nepodporiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František ŠebejPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky