Armáda KĽDR zložila zbrane, pomáha pri jarných prácach

Severná Kórea oslavovala
Okolo 3000 severokórejských vojenských veteránov sa v piatok zišlo na podujatí v Pchjongjangu, ktoré bolo venované 59. výročiu ukončenia vojny na Kórejskom polostrove prímerím. Pchjongjang, 27. júla 2012. Foto: SITA/AP

PCHJONGJANG 24. apríla (WEBNOVINY) – Severokórejskí vojaci na chvíľu zložili zbrane a zapojili sa do jarných poľnohospodárskych prác.

Farmárom pozdĺž spoločnej hranice s Južnou Kóreou, severne od demilitarizovanej zóny, pomáhajú stovky vojakov s výsadbou ryže, sóje a kapusty. KĽDR nasadila vojsko na pomoc poľnohospodárom v čase zvýšeného napätia na Kórejskom polostrove potom, čo Severná Kórea opakovane pohrozila vojenským zásahom proti svojmu južného susedovi.

Plukovník Kim Čchang-čun agentúre AP, ktorá má svoju kanceláriu v Pchjongjangu, povedal, že jednotky síce pracujú na poliach, no sú „pripravené na vojnu“. „Môže sa to zdať mierumilovné. Pracujú do polnoci, a ráno, ak ich povolajú, sú pripravení na boj,“ vyhlásil plukovník.

Severnú Kóreu opakovane sužuje nedostatok potravín. Za posledný rok zomrelo od hladu už najmenej 10 000 ľudí, keďže minuloročné povodne zničili veľkú časť úrody.

Najhoršia situácia s nedostatkom potravín je vo vidieckych provinciách Severná a Južná Hwangha, kde úrady údajne skonfiškovali väčšinu potravín pre armádu a obyvateľov hlavného mesta Pchjongjang. KĽDR postihol veľký hladomor v 90. rokoch minulého storočia.

O život mohlo prísť až tri milióny ľudí, severokórejské úrady však tieto počty taja a výskyt hladomorov odmietajú ako západnú propagandu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom