Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/Lukáš Macek
26. júna 2013 SprávySlovensko od SITASITA

Armáda má väčšinu výzbroje po životnosti

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Slovenská armáda má viac ako 70 percent pozemnej výzbroje a techniky po životnosti, kariérny rast vojakov sa zastavil a niektoré vojenské schopnosti naše ozbrojené sily nezvratne strácajú.

Aj takéto závery obsahuje Biela kniha o obrane SR, ktorú v stredu posudzovala a schválila vláda. V dokumente rezort obrany priznáva, že sa nenaplnili kvalitatívne parametre, ktoré si v kľúčových oblastiach sľubovali od transformácie ozbrojených síl.

Počet vojakov sa síce znížil na tretinu niekdajšieho stavu a armáda sa sprofesionalizovala, ale vojenský personál starne a znížil sa počet vojakov, ktorých potrebujú vojenské jednotky. To všetko má dopad na úroveň výcviku, odbornú pripravenosť ako aj rozsah a kvalitu plnených úloh.

Modernizácia sa zastavila

V armáde nezrealizovali ani jeden väčší projekt na obmenu hlavných druhov výzbroje a techniky, modernizácia sa v podstate zastavila. Stanovené ciele vojenských spôsobilostí sa neplnia, ozbrojené sily majú len obmedzené spektrum spôsobilostí v obmedzenej kvalite. Úroveň interoperability slovenskej armády podľa noriem NATO dosahuje 54 percent, čo podstatne limituje ich schopnosť spoločného pôsobenia v operáciách.

Podľa Bielej knihy u nevojenskej časti rezortu obrany stále nie je dokončená racionalizácia a zefektívňovanie riadiacich ani podporných zložiek. Infraštruktúra rezortu presahuje potreby obrany štátu. Okrem toho sa neskončila ani reštrukturalizácia akciových spoločností v pôsobnosti rezortu obrany. Fungovanie systému obrany štátu obmedzuje aj jeho nižšia previazanosť s bezpečnostným systémom štátu. Slabšia je aj schopnosť kooperovať s krízovými systémami NATO, EÚ a našich susedov.

Úlohy narastajú, peňazí ubúda

Medzi základné príčiny tohto stavu podľa Bielej knihy patrí dlhodobá nerovnováha medzi tým, že pribúdajú úlohy obrany štátu a klesajú zdroje peňazí. Dostupné zdroje pritom nie sú využívané najefektívnejšie, systém obranného plánovania na rezortnej a národnej úrovni je málo účinný. Podľa Bielej knihy chýba realistický rámec dlhodobého rozvoja rezortu obrany.

Odporúčania Bielej knihy zohľadňujú akútnu potrebu konsolidácie verejných financií. “Predkladané riešenia nie sú dokonalé, ale sú realistické, zastavia negatívne trendy a vytvoria predpoklady pre udržateľný rozvoj ozbrojených síl do budúcnosti,” píše sa v Bielej knihe. Podľa nej by sa malo zastaviť plošné znižovanie počtu profesionálnych vojakov a stabilizovať kvalifikovaný a perspektívny vojenský personál. Zlepšiť by sa mal systém velenia a riadenia armády ako aj činnosť podporných prvkov. Taktické jednotky by sa mali meniť súbežne s modernizáciou a obmenou výzbroje a techniky. Rozvinúť by sa mala medzinárodná spolupráca podľa súčasného trendu – Slovensko by poskytlo niektoré svoje spôsobilosti partnerom a ďalšie by zas zabezpečila iná krajina.

Zmeny by mali mať dve etapy. V rokoch 2013 až 2015 chcú stabilizovať situáciu a udržať kvalitný vojenský personál a súčasné spektrum vojenských spôsobilostí. Jeden prápor pozemných síl by mal dostať do výzbroje viacúčelové taktické vozidlá. V ďalšej fáze v rokoch 2016 až 2024 chcú úplne prezbrojiť mechanizovanú brigádu a ostatné súčasti ozbrojených síl. V tomto období sa má dokončiť transformácia taktických jednotiek.

Podľa Bielej knihy sa má postupne znižovať napätie medzi úlohami obrany a finančnými zdrojmi na ňu. Do roku 2015 chcú stabilizovať zdroje, aby rozpočet obranných výdavkov neklesol pod jedno percento HDP. Od roku 2016 sa majú obranné výdavky postupne navršovať podľa stavu verejných financií. Dostupné zdroje však musia míňať hospodárne. Minister obrany má využiť Bielu knihu o obrane Slovenskej republiky pri tvorbe nadväzných strategických, koncepčných a plánovacích dokumentov.

Odporúčané články

Armáda je podľa exministra Galka v ohrození bojaschopnosti Robert Fico chce mať podľa Žitňanskej vlastného prokurátora

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Diskusia

Našu sebestačnosť sme už dávno predali. Sme predsa katolícka krajina tak načo zbrane? Ale lopát a krumpáčov máme dosť. Chodníky máme ako po vojne, cesty samé výtlkov,armádu nezamestnaných a profesionálnu armádu, tak nech idú chodníky opravovať. Keď niet koho zabíjať.Až bude vojna, vyzbrojíme, zmodernizujeme. strazmajster Pitko my mame armadu ? ked uz sme sa vzdali vlastnej suverenity a vlastnej meny v prospech euro-molocha, tak nech sem nakluse nejaka unifikovana euro-armada s euro-kalasnikovmi na euro-tankoch. A vojakov byvalej slovenskej armady nech prepustia do civilu. Lubek Pamätám na pani premiérku, ako ju vojaci vodili okolo dákych poriadne drahých komunikačných kioskov, ktoré nemali na čom voziť. " no treba nejaké tie ťahače" nepresvedčivo povedala. Nebolo by skôr riešenie zošrotovať to? Komu platíme za servis? SLA? Koho a...
Zobraziť celú diskusiu

Z kategórie Slovensko

Ankety

Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

Dámskajazda

Byvanie je hra

Autolike.sk

Podnikam.sk

DRAN.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...