Armáda ponúkla chemických expertov, chcú ich poslať do Sýrie

Šťastný návrat
Minister obrany SR Martin Glváč (vľavo) počas slávnostného privítania vojakov , ktorí sa vrátili z misie na Cypre. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská armáda je pripravená poskytnúť vojenských expertov na chemické látky aj na riešenie situácie v Sýrii.

„Takúto ponuku sme deklarovali, všetko však závisí od požiadaviek medzinárodného spoločenstva a vývoja situácie v Sýrii,“ uviedol minister obrany Martin Glváč.

Šéf slovenského rezortu obrany ponuku spomenul v súvislosti s medzinárodným cvičením TOXIC VALLEY 2013 v Zemianskych Kostoľanoch, na ktoré prišli vojenskí špecialisti na chemické látky z ôsmich štátov.

Organizuje ho slovenská armáda ako súčasť stredoeurópskej obrannej spolupráce v oblasti radiačnej, chemickej a biologickej ochrany (RCHBO).

Preverí ich medzinárodné cvičenie

Odber vzoriek toxických chemických látok, ich balenie, prepravu s následnou identifikáciou si okrem Slovákov precvičia tímy vojenských chemikov ozbrojených síl Belgicka, Českej republiky, Francúzska, Maďarska, Poľska, Rakúska a Slovinska.

Slovenské ozbrojené sily na cvičení reprezentuje 18 špecialistov z práporu RCHBO Rožňava. Každá zo zúčastnených krajín na podujatí vycvičí svoj odberový tím v špecifických činnostiach, ako aj podporných spôsobilostiach. „Slovenskí vojenskí chemici majú vo svete dobré meno vďaka ich schopnostiam, skúsenostiam a výcvikovým možnostiam,“ povedal Glváč.

Rozvoj spolupráce našich vojenských chemikov s kolegami z partnerských krajín si podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Petra Vojteka vyžaduje spoločné pôsobenie, respektíve výcvik špecifických činností v medzinárodnom prostredí.

Chemia
Foto: SITA

Cvičenie zvýši praktickú pripravenosť špecializovaných tímov na odoberanie vzoriek v prostredí kontaminovanom toxickými chemickými látkami a v praxi overí a zlepší schopnosť tímov odobrať, baliť a prepravovať vzorky ako dôkazový materiál a následne ich analyzovať a správne identifikovať.

V budúcnosti ich čaká špecifický výcvik

Účasť 68 zahraničných chemických špecialistov na cvičení TOXIC VALLEY 2013 znamená postupný prechod činnosti Výcvikového a testovacieho centra RCHBO v Zemianskych Kostoľanoch od doterajšieho poskytovania výcvikového priestoru k budúcemu poskytovaniu špecifického výcviku pre špecialistov z partnerských krajín.

„Okrem zvýšenia úrovne spolupráce v medzinárodnom prostredí cvičenie overí aj použiteľnosť noriem NATO v podmienkach našich ozbrojených síl, preto plánovanie, príprava, vykonanie a hodnotenie cvičenia budú realizované výhradne podľa špeciálnej aliančnej normy pre výcvik a činnosť jednotiek RCHBO,“ vysvetlil riadiaci cvičenia veliteľ Výcvikového, analytického a zásobovacieho centra RCHBO Čereňany podplukovník Martin Stanko.

Chcú tak vytvoriť podmienky pre zavedenie moderného a dostupného spôsobu vedenia vojenského cvičenia chemických odborností v našich ozbrojených silách. V Zemianskych Kostoľanoch robia výcvik špecialistov chemických odborností slovenských ozbrojených síl SR a armád partnerských krajín už niekoľko rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Glváč
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky