Arméni sa hnevajú na Maďarsko pre vyhostenie vraha

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Madarská vlajka
Foto: SITA/AP
Armensko
Foto: SITA/AP

JEREVAN 1. septembra (WEBNOVINY) – Stovky ľudí protestovali v sobotu pred maďarským veľvyslanectvom v Jerevane proti vyhosteniu vraha arménskeho vojaka do rodného Azerbajdžanu, kde mu prezident okamžite udelil milosť.

Nahnevaní demonštranti spálili maďarskú vlajku a na budovu ambasády hádzali vajíčka a paradajky.

Arméni Maďarsko obviňujú z tajnej dohody s Azerbajdžanom v záujme získania prístupu k jeho k rope a plynu.

Arménsky prezident Serž Sargsjan už v piatok oznámil, že jeho krajina prerušuje diplomatické vzťahy s Maďarskom.

Maďarsko konalo v súlade s Európskou konvenciou o vydávaní odsúdených osôb z roku 1983, keď vyhostilo do vlasti občana Azerbajdžanu. V spoločnom vyhlásení to v sobotu uvádzajú maďarské ministerstvá spravodlivosti a zahraničia.

„Maďarsko rešpektuje medzinárodné zákony vo svojich vzťahoch so všetkými krajinami a to isté očakáva aj od svojich medzinárodných partnerov,“ píše sa vo vyhlásení, podľa ktorého Budapešť s ľútosťou prijala rozhodnutie Arménska o prerušený stykov.

Podobne sa vyjadrila aj vládna strana Fidesz, podľa ktorej vydanie Ramila Safarova do Azerbajdžanu bolo v súlade s medzinárodným právom. Opozičná Socialistická strana žiada od vlády vysvetlenie a vyzýva na mimoriadne zasadnutie parlamentu.

Azerbajdžanec Ramil Safarov v roku 2004 zavraždil sekerou Arména Gurgena Margarjana, ktorý sa rovnako ako on zúčastňoval na jazykovom kurze Severoatlantickej aliancie v Budapešti.

Vzťahy medzi Arménskom a Azerbajdžanom sú poznačené dlhoročným konfliktom, ktorého predmetom je separatistická oblasť Náhorný Karabach.

Územie oficiálne patrí Azerbajdžanu, ale väčšina obyvateľstva je arménskej národnosti a neuznáva vládu v Baku. Krvavú vojnu v rokoch 1992 až 1994 ukončilo prímerie, podpis mierovej zmluvy je však v nedohľadne, keďže Azerbajdžan sa nároku na Karabach odmieta vzdať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Serž Sargsjan