Arménsky premiér chce vyriešiť politickú krízu v krajine, predstavil plán na zabezpečenie stability

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Armenia Azerbaijan
Arménsky premiér Nikol Pašinjan. Foto: Tigran Mehrabyan, Armenian Prime Minister Press Service/PAN Photo via AP

Arménsky premiér Nikol Pašinjan v stredu predstavil 15-bodový plán, ktorého cieľom je „zabezpečiť demokratickú stabilitu“ v Arménsku a je zjavným pokusom o vyriešenie politickej krízy, ktorá tam vznikla po podpísaní prímeria s Azerbajdžanom v súvislosti s bojmi o separatistický región Náhorný Karabach.

Minulotýždňová dohoda o prímerí, ktorú sprostredkovalo Rusko, stanovuje, že Arménsko okrem iného odovzdá kontrolu nad niektorými oblasťami, ktoré držalo za hranicami Náhorného Karabachu.

Dohoda spustila masové protesty v arménskom hlavnom meste Jerevan, kde tisícky demonštrantov požadujú odstúpenie premiéra Nikola Pašinjana. On tieto výzvy odmieta, no dvaja ministri z jeho kabinetu už rezignovali na svoje funkcie a arménsky prezident Armen Sarkisjan vyzval na predčasné voľby.

Prijal zodpovednosť

V príspevku na sociálnej sieti Facebook, v ktorom predstavil svoj plán, Pašinjan znovu prijal zodpovednosť za vzniknutú situáciu, zároveň ale uviedol, že tiež nesie „zodpovednosť za prekonanie situácie a zaistenie stability a bezpečnosti v krajine“. Tomu sa podľa jeho slov venuje naplno.

Predseda arménskej vlády vo svojom pláne vyzýva na obnovenie rokovaní o Náhornom Karabachu pod záštitou Minskej skupiny, ktorú v 90. rokoch zriadila Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) s cieľom urovnať konflikt o región.

Obnova infraštruktúry

Plán tiež zahŕňa návrat obyvateľov Náhorného Karabachu, ktorí odtiaľ utiekli, obnovenie poškodenej infraštruktúry v oblastiach, ktoré majú pod kontrolou separatistické úrady, a pomoc zraneným vojakom a rodinám, ktorých blízki zahynuli v boji.

Pašinjan tiež sľubuje reformy arménskych ozbrojených síl, zmeny volebných pravidiel, boj proti pandémii koronavírusu a obnovenie ekonomickej aktivity v Arménsku. „V júni 2021 predložím správu o zavedení plánu a o ďalších krokoch sa rozhodne s prihliadnutím na názor a reakciu obyvateľov,“ uviedol politik.

Náhorný Karabach sa nachádza na území Azerbajdžanu, ale je od ukončenia vojny z roku 1994 pod kontrolou síl etnických Arménov, ktorých podporuje Arménsko. Boje, ktoré vypukli koncom septembra a vyžiadali si stovky, možno tisícky, mŕtvych, boli najväčšou eskaláciou konfliktu o región za viac ako štvrť storočia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Nikol Pašinjan