Armstrong povzbudzoval jazdcov k dopingu, tvrdí Hamilton

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lance Armstrong
Lance Armstrong Foto: SITA/AP

NEW YORK 23. mája (WEBNOVINY) – Lance Armstrong a ostatní lídri bývalého amerického cyklistického tímu US Postal povzbudzovali svojich kolegov k užívaniu zakázaných látok a aktívne sa zúčastňovali na dopingovom programe s cieľom uspieť na Tour de France 1999 a aj po nich.

Uviedol to vo svojej výpovedi v nedeľnom programe „60 minút“ na americkej televíznej stanici CBS dlhoročný spolujazdec sedemnásobného víťaza Tour de France Tyler Hamilton.

Pasáže z relácie sa objavili vo vysielaní už minulý týždeň vo štvrtok. Už z nich bolo jasné, že Armstrongova povesť utrpí ďalší úder. Hamilton tvrdí, že na vlastné oči videl, ako Armstrong berie EPO, testosterón a v roku 2000 aj zakázanú transfúziu krvi.

„Nemám z toho dobrý pocit, že to takto otvorene hovorím. Verím však, že jedného dňa z toho bude mať cyklistika úžitok,“ komentoval svoje vyhlásenia Hamilton, ktorý sa navyše sám priznal k dopingu a už aj dobrovoľne vrátil zlatú medailu z olympijských hier 2004 v Aténach.

Krvný doping mal presnú procedúru

V relácii „60 minút“ odznel popis ďalších detailov údajného dopingového programu US Postal. Zapletení do neho mali byť najlepší jazdci, vedenie vrátane lekárov a manažérov. Tí všetci ostatných jazdcov údajne povzbudzovali k rovnakým praktikám a dohliadali na ich účasť. Doping mal mať v tíme dlhoročnú tradíciu siahajúcu už pred éru Lancea Armstronga. Cyklisti vraj dostávali povzbudzujúce prostriedky vrátane EPO a rastových hormónov v bielych potravinových taškách. Krvný doping mal mať svoju presnú procedúru. Všetci jazdci sa zišli na letisku, odkiaľ ich odviezli na hotel a odobrali im krv, ktorú neskôr dostali formou transfúzie späť do obehu.

Armstrong slávil na Tour de France úspechy nepretržite v rokoch 1999 – 2005. Hamilton bol súčasťou tímu US Postal v rokoch 1995 – 2001, mal teda podiel na troch Armstrongových prvenstvách na Tour de France. Pred rokom Armstronga obvinil z dopingu aj ďalší jeho bývalý spolujazdec Floyd Landis, ktorý sa pod ťarchou dôkazov priznal k užívaniu testosterónu a prišiel o titul z Tour de France 2006. Hamilton tiež nemá čisté svedomie, po zisku zlatej medaily v časovke jednotlivcov na olympijských hrách 2004 v Aténach mal pozitívny nález, ale pre chybu laboratória nemohli overiť výsledok analýzou B-vzorky, preto nenasledoval trest.

Ten prišiel až neskôr, keď ho pri inej príležitosti usvedčili z krvného dopingu. Odslúžil si dvojročný dištanc, ktorý mu vypršal v roku 2007. Po návrate do pelotónu neprešiel v apríli 2009 mimosúťažnou antidopingovou kontrolou a za užitie zakázaného antidepresíva nasledoval osemročný trest zastavenia činnosti, čo viedlo dnes 40-ročného Američana k vyhláseniu o konci kariéry.

Hamliton má svedka

Hamlitonov príbeh mal údajne americkým federálnym vyšetrovateľom potvrdiť aj iný dlhoročný kolega Lancea Armstronga a jeho veľký pomocník pri prvenstvách na Tour de France George Hincapie. Ten v súčasnosti jazdí na podujatí Okolo Kalifornie a médiám povedal, že nevie, odkiaľ televízia CBS tieto informácie vzala.

Armstrong stále tvrdí, že bol čistý, operuje pri tom najmä približne 500 antidopingovými kontrolami s negatívnym výsledkom. Podľa Hamiltona to však nie je celkom pravda. Raz ho údajne prichytili, a to na Okolo Švajčiarska v roku 2001. „Vôbec nič si z toho nerobil, smial sa tomu. Vďaka nemu som to aj ja bral na ľahkú váhu. Keby Lancea prichytili, tím by stratil sponzorov, prišiel by som o prácu. A so mnou ďalších 50 až 60 ľudí. Pozitívny test by mal ďalekosiahle následky,“ uviedol Hamilton a vyhlásil, že medzi Armstrongom a Medzinárodnou cyklistickou úniou (UCI) existovala dohoda: „Našli spôsob, ako to zahladiť.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Floyd LandisGeorge HincapieLance ArmstrongTyler Hamilton