Armstrongov skafander chátra, zachrániť ho má zbierka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Začala sa internetová zbierka na záchranu skafandra astronauta Armstro
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 21. júla (WEBNOVINY) – Americké Národné múzeum letectva a astronautiky spustilo finančnú zbierku s cieľom získať prostriedky na zreštaurovanie skafandra, ktorý mal na sebe Neil Armstrong na Mesiaci. Kampaň vypísaná Smithsonovým inštitútom, ktorý múzeum spravuje, sa začala v pondelok pri príležitosti 46. výročia Armstrongovej historickej „prechádzky“ po povrchu Mesiaca.

Zrekonštruovanie skafandra je nutné, pretože je podľa konzervátorov vyrobený z materiálov, ktoré podliehajú času. Múzeum si dalo za cieľ zozbierať 500.000 dolárov, a to prostredníctvom internetovej crowdfundingovej platformy Kickstarter. Po získaní financií chce okrem iného dať pre skafander vyrobiť vitrínu so stálou teplotou.

Podľa agentúry AP skafander nie je vystavený od roku 2006, keď odborníci konštatovali zhoršenie jeho stavu. Múzeum má v pláne vystaviť ho v roku 2019 pri príležitosti 50. výročia Armstrongovho „moonwalku“. Neskôr by mal byť hlavným lákadlom expozície „Destination Moon,“ ktorá by mala byť otvorená v roku 2020.

Začala sa internetová zbierka na záchranu skafandra astronauta Armstro
Foto: SITA/AP

Let Apollo 11 bol piatym pilotovaným letom programu Apollo a prvým, ktorého posádka pristála na Mesiaci. Tento historický let 20. júla 1969 sledovalo na celom svete podľa odhadov viac ako 600 miliónov televíznych divákov. Bolo to prvýkrát, keď sa človek dostal na iné prirodzené kozmické teleso ako Zem. Lunárny modul pristál na Mesiaci v nedeľu 20. júla 1969 o 20:17:39 hod. svetového času.

Dosiahnutím povrchu Mesiaca posádka Apolla 11 – Buzz Aldrin, Neil Armstrong a Michael Collins – splnila cieľ vyhlásený 25. mája 1961 prezidentom Spojených štátov Johnom F. Kennedym: do konca desaťročia pristáť na povrchu Mesiaca a bezpečne sa vrátiť na Zem, kam dopravili aj 20 kilogramov vzoriek nazbieraných na mesačnom povrchu.

Na samotnom Mesiaci však po historickej prechádzke nezostala ani stopa – slávnu americkú vlajku, ktorú tam zanechali, spálili výfukové plyny pri štarte modulu Eagle, ktorým sa astronauti vracali na kozmickú loď.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Buzz AldrinNeil Armstrong