Armstrongovi právnici žalobu zopakujú, zmenili štýl

Lance Armstrong
Lance Armstrong Foto: SITA/AP

COLORADO SPRINGS 11. júla (WEBNOVINY) – Bývalý americký cyklista Lance Armstrong opakovane žaluje na federálnom súde Antidopingovú agentúru USA (USADA) za hanobenie svojho mena.

Prvú žalobu sudca zamietol pre príliš rétorický štýl 80-stranového dokumentu. Armstrongovi právnici využili možnosť, podnet skrátili na 25 strán a podali ho znova.

Usilujú sa v ňom napadnúť právomoci USADA ohľadom riešenia prípadu, ktorý má vrhnúť dopingový tieň na celú Armstrongovu kariéru.

Sedemnásobný víťaz Tour de France tvrdí, že kauzy by sa mala ujať Medzinárodná cyklistická únia (UCI) a že USADA svojimi metódami porušuje Ústavu Spojených štátov. USADA Armstronga obviňuje z užívania podporných zakázaných prostriedkov počas jeho kariéry.

Rodák z texaského mesta Plano, ktorý vyhral Tour de France v období rokov 1999 – 2005, je už na cyklistickom „dôchodku“ a v prípade, že by mu dokázali doping, prišiel by o všetkých sedem titulov z najprestížnejších cyklistických pretekov.

Len pár hodín pred podaním žaloby USADA doživotne zakázala činnosť trom bývalým členom a konzultantom cyklistického tímu US Postal Service, v ktorom dosiahol Armstrong šesť víťazstiev na Tour de France. Trest sa týka španielskeho lekára Luisa Garcíu del Morala, konzultujúceho lekára Micheleho Ferrariho a trénera Josého Martiho.

Všetci sa mali podieľať na systematickom dopingovom programe v už neexistujúcom zoskupení. USADA v júni obvinila z účasti aj ďalšie tri osoby – Armstronga, lekára Pedra Celayu momentálne pracujúceho pre RadioShack a športového riaditeľa toho istého tímu Johana Bruyneela, ktorý stál za všetkými Armstrongovými úspechmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lance Armstrong