Art Film Fest zaradil do programu aj vojnovú tematiku

Art Film Fest
Sprava: Riaditeľ festivalu Peter Nágel, talianska herecká hviezda slovenského pôvodu Barbora Bobulova a prezident festivalu Milan Lasica počas tlačovej besedy v rámci 21. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest (AFF). Trenčín, 26. jún 2013. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – Organizátori 22. ročníka filmového festivalu Art Film Fest, ktorý sa bude konať od 21. do 27. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, zaradili do programu podujatia aj sekciu Téma: Vojna a film.

„V roku 2014 si svet pripomína 100 rokov od začiatku prvej svetovej vojny, 75 rokov od druhej svetovej vojny a 70. výročie Slovenského národného povstania,“ odôvodnil vznik sekcie riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel.

„Vojnové filmy sú pomníky. Tak ako tie kamenné aj filmové môžu neľútostne ohlodať zuby času alebo môžu jednoducho zostarnúť, môžu podporovať rôzne ideologické verzie, interpretácie vojny či prispievať k jej zmýtizovaniu. Ale existujú a nepochybne ich treba poznať. Pomáhajú nám chápať vojnu a jej rôzne historické výklady. Pozrieme sa na krvavé piesky púští, na útoky stíhacích perutí či tankových brigád, výbuchy ponoriek v Atlantiku, na džungle, ruské dediny či slovenské hory. Niekedy sú to pohľady komorné, niekedy veľkolepé, inokedy je to pohľad z periskopu,“ uviedol zostavovateľ sekcie Martin Ciel, ktorý do programu vybral takmer dve desiatky klasických filmov.

Návštevníci festivalu budú môcť vidieť napríklad snímky Lawrence z Arábie (1962) Davida Leana, Cesty slávy (1957) Stanleyho Kubricka, Zajatci hmly (2005) Arťoma Antonova, Plameň a citrón (2008) Oleho Christiana Madsena, Lesk a bieda SNP (2005) Roberta Kirchhoffa alebo Za slobodu (1955) Stanislava Barabáša.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom