ARTFILM: Na čele medzinárodnej poroty bude Juraj Jakubisko

Artfilm Fest
Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Päťčlennej medzinárodnej porote na 19. ročníku Art Film Festu bude predsedať slovenský režisér Juraj Jakubisko. Od 17. do 25. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne budú rozhodovať o 15 tituloch zapojených do Medzinárodnej súťaže hraných filmov a udelia ocenenie Modrý anjel za najlepší film, réžiu, herca a herečku.

Spolu s Jakubiskom, ktorý získal na Art Film Feste Zlatú kameru za celoživotný prínos, budú členmi poroty filmoví profesionáli z rôznych kútov sveta. Izraelský režisér Samuel Maoz získal za svoj prvý hraný film Libanon (2009) na minuloročnom Art Filme Modrého anjela za najlepšiu réžiu. Snímka z libanonskej vojny, kde Maoz ako mladý muž bojoval, si z prestížneho festivalu v Benátkach odniesla Zlatého leva za najlepší film a vyslúžila si aj cenu Európsky objav roku 2010 – Prix Fipresci na Európskych filmových cenách.

Mexický oscarový filmár Eugenio Caballero má za sebou spoluprácu na svetoznámych oceňovaných filmov. Pracoval na výprave k filmu Faunov labyrint, za ktorú získal v roku 2007 Oscara. Podieľal sa aj na snímke Jima Jarmuscha Hranice ovládania (2009). Je členom americkej Akadémie filmových umení a vied, ktorá rozhoduje o udelení najprestížnejších filmových ocenení na svete.

Americká filmová kurátorka Alissa Simon v súčasnosti pracuje ako programová vedúca filmového festivalu v Palm Springs. Bola porotkyňou na medzinárodných filmových festivaloch v Karlových Varoch, Montreale, San Franciscu, Amsterdame či Belehrade. O filmoch i festivaloch píše do známeho magazínu Variety.

Päticu porotcov uzatvára chorvátsky kameraman Živko Zalar, ktorý vyštudoval kameru na pražskej FAMU. Je držiteľom viacerých národných ocenení Zlatá aréna za najlepšiu kameru. Po spolupráci s mnohými významnými juhoslovanskými režisérmi sa v 90. rokoch presťahoval do Nemecka, kde pracoval na desiatkach filmov, seriálov ako aj na medzinárodných koprodukciách hraných filmov.

Hlavná porota MFF Artfilm má v tom, čo je dobrý film jasno

Súčasťou Art Film Festu je aj Medzinárodná súťaž krátkych filmov. Sekcia tento rok ponúkne 44 noviniek z celého sveta. Víťaz získa Modrého anjela pre najlepší krátky film, o čom rozhodne trojčlenná medzinárodná porota.

Zasadne do nej pedagogička Mária Ferenčuhová, ktorá vyučuje na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Je autorkou zbierok poézie i vedeckých monografií z oblasti filmu. Fín Jukka-Pekka Laakso, ktorý je prezidentom predstavenstva i riaditeľom Filmového festivalu v Tampere, pracoval aj ako filmový kritik.

Bol predsedom Národného výboru pre kinematografiu a je členom Európskej filmovej akadémie. Talianska filmárka Gaia Meucci si vo filmovom priemysle vyskúšala najrôznejšie profesie od animácie, cez produkciu až po organizáciu a dramaturgiu filmových festivalov. Mala na starosti program sekcie krátkych filmov na Medzinárodnom filmovom festivale v Edinburghu.

Na festivale ocenia Kronerovú, Svěráka či Kusturicu

Art Film Fest aj tento rok udelí domácim a zahraničným osobnostiam cenu Hercova misia za ich mimoriadny prínos hereckému umeniu vo filme. Vo festivalovom parku vlastnoručne pripevnia mosadzné plakety so svojim menom noví nositelia ocenenia – slovenská herečka Zuzana Kronerová, maďarský herec János Bán a otec Járu Cimrmana, český herec Zdeněk Svěrák.

Všetci traja sa tak pridajú k osobnostiam ako napríklad Franco Nero, Jean-Paul Belmondo, Gina Lollobrigida, Geraldine Chaplin či Omar Sharif, ktorí sú tiež držiteľmi tohto ocenenia.

Cenou Zlatá kamera Art Film Fest tento rok ocení troch filmových profesionálov za ich výrazný prínos do oblasti kinematografie. Zlatá kamera poputuje do rúk srbského režiséra Emira Kusturicu, slovenského kostýmového výtvarníka Milana Čorbu a francúzskeho oscarového filmového tvorcu Jean-Claudea Carriera.

Art Film Fest chystá pre svojich návštevníkov a návštevníčky od 17. do 25. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne 194 snímok, z ktorých 110 bude dlhometrážnych, 3 stredometrážne a 81 krátkych. Iba niekoľko dní po skončení prestížneho festivalu v Cannes sa Art Film Festu podarilo odtiaľ získať až deväť najnovších snímok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj JakubiskoOmar SharifZdeněk SvěrákZuzana Kronerová