Asad: Ak túto vojnu nevyhráme, Sýria bude vymazaná z mapy

Baššár al-Asad
Sýrsky prezident Baššár al-Asad. Foto: archívne, SITA/AP

BEJRÚT 6. apríla (WebNoviny.sk) – Sýrsky prezident Bašár Asad vyhlásil, že v občianskej vojne, ktorá už šesť rokov sužuje jeho krajinu, „niet inej možnosti okrem víťazstva“. Asad to povedal v rozhovore pre dnešné vydanie chorvátskeho denníka Večernji list, z ktorého cituje agentúra Reuters.

Asad tvrdí, že jeho vláda sa v mierovom dialógu s opozičnými skupinami nevie dopracovať k výsledkom. Zdá sa, že interview bolo realizované ešte predtým, ako americký prezident Donald Trump obvinil Asada z prekročenia „mnohých hraníc“ v súvislosti s utorkovým chemickým útokom, domnieva sa Reuters.

Sýrsky prezident vystupuje v rozhovore sebavedomo a potvrdil svoj zámer úplne poraziť povstalcov. Zároveň odmietol federalizmus, ktorý požadujú kurdské skupiny na severe krajiny. „Ak túto vojnu nevyhráme, Sýria bude vymazaná z mapy; preto sme takí odhodlaní a vytrvalí,“ uviedol.

Asad, citujúc nedávnu ofenzívu vzbúrencov v Damasku a neďaleko severosýrskeho mesta Hamá, zdôraznil: „Ide o džihádistickú opozíciu v zvrátenom zmysle slova svätá vojna.“

„To je dôvod, prečo nie sme schopní dosiahnuť prakticky žiadne výsledky s touto časťou opozície. Dôkazom je aj to, že počas mierových rozhovorov v Astane spustili útok na mestá Damask a Hamá, čím sa zopakoval bludný kruh terorizmu a zabíjania nevinných ľudí,“ tvrdí sýrsky prezident. Sýrska vláda považuje všetky skupiny, proti ktorým bojuje, za teroristické a disponujúce agendou určovanou zahraničnými vládami vrátane tureckej, saudskoarabskej, katarskej a americkej.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bašár AsadDonald Trump