Asistenti zdravia zotrvajú v osadách ďalších sedem rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rómovia protestovali proti zásahu polície v obci Vrbnica
Rómovia na protestnom zhromaždení žiadali odvolanie košického krajského riaditeľa polície Juraja Leška a odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Michalovce, 10. apríl 2015. Foto: SITA/Štefan Madaras

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Asistenti osvety zdravia zostanú v rómskych osadách ďalších sedem rokov. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity zabezpečil ich ďalšie financovanie.

Počas rokovaní o podobe nového programového obdobia na roky 2014 až 2020 sa podarilo sumu na projekty, ktorých súčasťou je aj podpora národného projektu zdravotnej výchovy a prevencie v obciach, kde žijú rómske komunity, navýšiť na 383 miliónov eur.

Uvádza sa to v tlačovej správe úradu Petra Polláka, ktorú agentúre SITA poskytla Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra.

V komunitách panuje nízke zdravotné povedomie

Medzi dôvody, pre ktoré úrad rómskeho splnomocnenca presadzoval podporu komunitných pracovníkov v oblasti zdravia, patrí nízke zdravotné povedomie, zlé hygienické podmienky, nedostatok informácií o ochrane a prevencii zdravia či podpora a ochrana reprodukčného a sexuálneho zdravia.

Súčasný stav v komunitách, ktorý sa týka zdravia, je možné riešiť len dlhodobým a systematickým programom založeným na práci v teréne, pripomenul úrad.

„V roku 2013 sme oživili myšlienku Programu podpory zdravia znevýhodnených komunít na Slovensku, ktorý pre nedostatok financií nefungoval takmer dva roky. Podieľali sme sa na financovaní programu Zdravé komunity, ktorý vznikol na základe bývalého programu podpory zdravia,“ uviedol rómsky splnomocnenec Peter Pollák.

Finančná podpora je krokom k stabilizácii

Program komunitných pracovníkov v oblasti zdravotnej výchovy v obciach, kde žijú rómske komunity, je súčasťou tzv. take –away balíka. Realizovať ho budú v 150 najkritickejších obciach, v ktorých žije najviac segregovaných komunít.

„Sme radi, že tento typ projektu nebude zaťažovať štátny rozpočet, ale bude financovaný z prostriedkov Európskej únie. Navrhujeme, aby doplňujúcimi výberovými kritériami na výber pracovníkov v oblasti zdravotnej výchovy boli znalosť komunity a znalosť jej jazyka. Program sa začne realizovať začiatkom budúceho roka,“ dodal Peter Pollák.

Finančná podpora programu je prvým krokom k stabilizácii Programu komunitných pracovníkov v oblasti zdravotnej výchovy v obciach. Druhým bude vytvorenie systému tzv. pomáhajúcej profesie, a teda komunitného pracovníka v oblasti zdravotnej výchovy.

„Rozhodujúcim krokom k stabilizovaniu tohto programu je zaradenie tejto pomáhajúcej profesie do katalógu činností, čo je tiež predpokladom jeho udržateľnosti aj po skončení tohto programového obdobia,“ uzavrel rómsky splnomocnenec.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Pollák
Firmy a inštitúcie Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity