Asistované sčítanie obyvateľov prebehne neskôr, za novelou zákona stojí pandémia koronavírusu

Dôchodca, senior
Starším ľuďom, ktorí sa nevedia alebo nemajú možnosť do sčítania zapojiť elektronicky, pomôžu obce. Foto: SITA/AP

Asistované sčítavanie obyvateľov sa bude vykonávať neskôr ako v čase elektronického sčítania obyvateľov. Vyplýva to z novely zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021, ktorú ministri na stredajšom rokovaní vlády schválili.

Zmenu si vyžiadala pandémia

Na 70. zasadnutie vlády ho predložil Štatistický úrad SR, ktorý tiež navrhol v tomto prípade využiť skrátené legislatívne konanie. Takzvané asistované sčítanie slúži pre tých, ktorí sa nemôžu alebo nevedia sami alebo s pomocou blízkych elektronicky sčítať. Zmenu si podľa návrhu zákona vyžiadala epidemická situácia na Slovensku.

„Naliehavosť prijatia návrhu zákona vyplýva z odôvodneného predpokladu pretrvávania závažnej epidemickej situácie spôsobenej šírením ochorenia COVID-19 v Slovenskej republike aj počas blížiacej sa doby sčítania obyvateľov (15. február 2021 až 31. marec 2021) v rámci sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 v Slovenskej republike,“ uvádza sa v predkladacej správe.

Dosčítavanie zabezpečia obce

Podľa návrhu zákona by mali obce vykonať od 1. apríla 2021 do 31. októbra 2021 dosčítavanie, ktorým zabezpečí asistované sčítanie.

Zmena by mala predísť ďalšiemu zvýšeniu ohrozenia zdravia najzraniteľnejšej časti obyvateľov ochorením COVID-19 v čase vrcholiacej pandémie, zabrániť zníženiu kvality a komplexnosti výsledkov sčítania obyvateľov a tým aj k čiastočnému znehodnoteniu celkových výsledkov projektu Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR