ANS: Nedostatok zdravotníkov sa stále nerieši

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Nemocnica
Foto: SITA / Monika Zaťková

Asociácia zdôrazňuje, že neriešenie problému spôsobuje živelnú stratifikáciu.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) v pondelok upozornila vo svojom vyhlásení na neriešenie problému nedostatku zdravotníkov. „Dlhodobo intenzívne upozorňujeme na nedostatok lekárov, sestier, ale aj ďalších zdravotníckych pracovníkov. Situácia v oblasti ľudských zdrojov je naozaj kritická a je dôsledkom dlhoročného neriešenia reálnej potreby týchto odborníkov,“ píše ANS.

ANS zdôrazňuje, že neriešenie problému spôsobuje živelnú stratifikáciu. Obmedzuje tiež rozsah zdravotnej starostlivosti, čo je niekedy prezentované aj ako rekonštrukcia alebo maľovanie oddelení.

„Je smutným faktom, že v personálnej oblasti iné riešenie ako postupné zatváranie ambulancií alebo oddelení v súčasnosti a ani do budúcna neexistuje,“ uviedla ANS.

Samé sľuby

Asociácia tiež iniciovala viacero stretnutí na úrovni rezortov školstva, zdravotníctva, hospodárskej a sociálnej rady vlády.

„Výsledkom je, žiaľ, konštatovanie, že okrem prísľubov sa situácia naďalej nerieši. Jedným z príkladov je, že napriek spomínanému nedostatku budú v roku 2019 prijaté na stredné zdravotné školy nižšie počty praktických a diplomovaných sestier ako v predošlých rokoch. To znamená, že do budúcna sa bude situácia ešte ďalej zhoršovať,“ upozorňuje ANS.

Podľa asociácie sa vďaka intervencii premiéra navýšil počet prijatých študentov na lekárskych fakultách. Stále je ich však ročne prijatých o zhruba 600 menej ako potrebuje zdravotníctvo SR. A v prvom rade koľko ich potrebujú pacienti. „Je potrebné si uvedomiť, že aj títo študenti prídu do praxe až o 6 rokov a špecialisti sa z nich stanú za 11 rokov,“ píše ANS.

Vzdelávanie treba zmeniť

Podľa asociácie sú preto nepochopiteľné vyhlásenia niektorých predstaviteľov rezortov a lekárskych fakúlt. Tí tvrdia, že pre slovenské zdravotníctvo a školstvo je vlastne úsporou a žiadaným stavom, keď študuje 4 000 slovenských študentov mimo Slovenska v ČR.

Väčšina z nich si totiž počas štúdia vytvorí v ČR zázemie a už sa na Slovensko nevrátia.

ANS tvrdí, že Slovensko potrebuje 4 – 11 rokov, aby sa aspoň čiastočne zlepšila situácia v počte stavu sestier a lekárov. Aj to za predpokladu, že sa zásadne a ihneď zmení prístup vo vzdelávaní.

„Ak sa chceme dočkať pozitívnej zmeny, tak je z krátkodobého (4-6 rokov) pohľadu potrebné zjednodušiť vstup zahraničných zdravotníckych pracovníkov z iných krajín, najmä z Ukrajiny,“ uviedla asociácia.

Z dlhodobého hľadiska je potrebné podľa ANS zdvojnásobiť počty študentov lekárskych fakúlt, stredných zdravotných škôl a fakúlt ošetrovateľstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc Slovenska