Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdravotnícke pomôcky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdravotnícke pomôcky. Foto: ilustračné, SITA
2. 06. 2018 10:53 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Asociácia pacientov hlási alarmujúcu situáciu, môžu za to doplatky za zdravotnícke pomôcky

BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) – Situácia v doplatkoch za zdravotnícke pomôcky je pomerne vážna. Hovoria o tom výsledky prieskumu o zdravotníckych pomôckach, ktorý urobila Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP). Veľká časť pacientov totiž dopláca za zdravotnícke pomôcky viac ako 15 eur mesačne. Mnohí sú aj nespokojní s množstvovým limitom pomôcok, ďalší kritizujú výšku doplatkov za pomôcky.

Využívajú viacero pomôcok

Do prieskumu o zdravotníckych pomôckach sa mohla verejnosť zapojiť od 19. marca do 19. apríla 2018, dotazník vyplnilo 462 pacientov. Ako konštatovala asociácia, väčšina zapojených pacientov má viaceré diagnózy, teda využíva viac ako jednu pomôcku.

Takmer 25 % respondentov uviedlo, že dopláca za pomôcky viac ako 15 eur mesačne, viac ako 20 % uviedlo, že doplácajú ešte viac. Iba 28 % pacientov nedopláca za pomôcky nič.

„Túto situáciu považujeme za alarmujúcu, nakoľko zdravotnícke pomôcky používajú zväčša ľudia sociálne slabší. Doplatky za zdravotnícke pomôcky sú preto podľa nášho názoru na hranici únosnosti,“ vysvetlila projektová manažérka prieskumu a viceprezidentka AOPP Marica Laščeková.

Vysoká neposkojnosť s množstvami

Respondenti hodnotili aj jednotlivé skupiny pomôcok, ako sú spokojní s kvalitou, predpísaným množstvom a výškou doplatku. Pri vložkách a pomôckach pre diabetikov respondenti vyjadrili pomerne vysokú nespokojnosť s množstvovým limitom.

Pri glukózovom senzore, pomôckach pre autokatetrizáciu, detských stomických pomôckach, ortopedickej obuvi, rehabilitačných pomôckach, kočíku a lupe/okuliaroch zase rezonovala nespokojnosť s vysokými doplatkami.

Zaujímavým zistením podľa AOPP bolo aj vnímanie pacientov týkajúce sa chýbajúcich pomôcok na Slovensku, ktoré sú v zahraničí bežne dostupné.

„Absentujú najmä inovatívne pomôcky pre diabetikov, senzory. Spomenuté boli však aj nohavičky – plavky pre inkontinentných pacientov, pomôcky na podporu kardiovaskulárneho systému (napríklad bicykel s motorčekom), digitálne načúvacie aparáty a načúvacie prístroje na percepčnú poruchu sluchu, sprej na znecitlivenie a ďalšie pomôcky,“ dodala Laščeková.

Tisícky rôznych zdravotníckych pomôcok

V Zozname kategorizovaných zdravotníckych pomôcok sa momentálne nachádza približne 4 500 rôznych pomôcok. Zoznam sa rozširuje o nové, iné sú z neho vyradené. Komisia, ktorá rozhoduje o tom, ktorá z pomôcok bude alebo nebude zaradená, zasadá raz za tri mesiace.

„Tento náš prieskum bol prvý svojho druhu na Slovensku a vďaka vysokej účasti respondentov má vysokú mieru vypovedateľnosti. Preto veríme, že bude zaujímať aj tých, ktorí o pomôckach pre pacientov rozhodujú a postoje pacientov budú brať do úvahy,“ dodala prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Asociácia na ochranu práv pacientov SR bola založená v roku 2001. Je najväčšou strešnou pacientskou organizáciou na Slovensku, združuje 47 špecifických pacientskych organizácií. V rámci poradní pacientom bezplatne poskytuje informácie o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a sociálnej pomoci. Aktívne zastupuje pacientov aj v rámci legislatívneho procesu, jej cieľom je tiež vzdelávanie pacientov.

Odporúčané články

Úrad verejného zdravotníctva upozornil na nebezpečnú kozmetiku, môže sa predávať aj na Slovensku V okrese Michalovce sa vyskytli štyri prípady osýpok, nakazení neboli proti ochoreniu očkovaní

Neprehliadnite

Kotlebovci: Ignorovať alebo spolupracovať? Foto: Autobus plný ľudí zišiel z cesty a havaroval, zasahovali aj leteckí záchranári (aktualizovaný) Prečo slovenské mestá ešte nie sú smart? (podcast) Video: Matovič odstúpil z eurovolieb a vyzval ľudí, aby dali hlas Pollákovi (aktualizované) Dôchodkyňa naletela podvodníkovi a prišla o tisíce eur, policajti upozorňujú na ďalšie triky Vydierač obral obeť o 10-tisíc eur, muž si na vyplatenie peňazí vzal úver v banke Foto: Trnavčan vyhodil z balkóna na 8. poschodí mačku, vo väzení by mohol stráviť až päť rokov Peter Sagan si po pretekoch na Okolo Kalifornie polepšil v etapovom rebríčku UCI

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.