Assangea by mohli údajne vykázať z veľvyslanectva v Londýne, ale Ekvádor to popiera

Julian Assange
Zľava: zakladateľ platformy WikiLeaks Julian Assange a ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne. Foto: archívne, SITA/AP - koláž WBN

QUITO 5. apríla (WebNoviny.sk) – Ekvádor poprel, že by rozhodol o vykázaní zakladateľa platformy WikiLeaks Juliana Assangea zo svojho veľvyslanectva v Londýne, kde našiel útočisko pred stíhaním.

Organizácia WikiLeaks predtým s odvolaním sa na vlastné zdroje informovala, že by sa tak mohlo stať do niekoľkých „hodín či dní„.

Protest podporovateľov

Vo štvrtok sa pred ekvádorským veľvyslanectvom zišla malá skupina demonštrantov a podporovateľov Assangea.

Ekvádorské ministerstvo zahraničia však zverejnilo stanovisko, v ktorom uvádza, že sa „nebude vyjadrovať k fámam, teóriám alebo dohadom, ktoré nie sú ničím podložené„.

Stíhanie za znásilnenie

Štyridsaťsedemročný Austrálčan Assange sa v auguste 2012 ukryl na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, aby sa vyhol vydaniu do Švédska.

Tamojšie úrady ho stíhali v prípade znásilnenia, ktorého sa v tejto škandinávskej krajine údajne dopustil v roku 2010. Ekvádor mu preto poskytol politický azyl.

Švédsko medzičasom stíhanie odložilo, Assangeovi však stále hrozí vydanie do USA, kde ho chcú stíhať za zverejnenie tajných dokumentov o vojne v Iraku či v Afganistane na stránkach WikiLeaks.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Julian Assange
Firmy a inštitúcie WikiLeaks