Astma trápi stále viac ľudí, nie každý sa lieči správne

BRATISLAVA 3. mája (WBN/PR) – Opakované problémy s dýchaním, piskot, dýchavica, kašeľ či pocit zovretia na hrudníku. Tieto príznaky sú známe asi 300 miliónom ľudí na celom svete, ktorých trápi astma. Očakáva sa, že do roku 2025 k nim pribudne ďalších 100 miliónov. Astma už nie je žiadnou novinkou ani medzi Slovákmi. Nielen oni si 1. mája pripomenuli Svetový deň astmy. Celosvetová verejnosť tak urobila už po 15-krát. Tento deň vyhlásila Globálna iniciatíva pre astmu (GINA) s cieľom zvýšiť povedomie o astme a zdravotnej starostlivosti.

Priedušková astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. Príčinou zápalu dýchacích ciest pri astme je najčastejšie alergia. Preto sa astma zvyčajne objavuje u ľudí, ktorí už mali iné alergické prejavy. Niekedy však môže byť prvým prejavom alergie práve astma a ostatné prejavy sa môžu, ale aj nemusia neskôr pridružiť. Vznik astmy súvisí aj s genetikou a faktormi životného prostredia a životného štýlu.

Aj keď medicínska veda pokročila a je tak možná lepšia starostlivosť

o pacientov s týmto ochorením, naďalej má aj významný dopad na ich život. Ochorenie lekári nevedia vyliečiť. Pri správnom manažmente však môžu pacientom výrazne pomôcť a uľaviť im od ich ťažkostí. Napriek tomu, však polovica ľudí s ochorením nie je liečená tak, ako by mala. Astma je pritom jedno z najbežnejších chronických ochorení. Aj v alergológii platí, že jelepšia prevencia ako následná komplikovaná liečba.

Astmu treba mať pod kontrolou. Pacientom v tom môže pomôcť jednoduchý dotazník s piatimi otázkami. Ten je výsledkom práce medzinárodného panelu odborníkov a kontrolu astmy tak možno vďaka nim odmerať. Pre lekárov a pacientov je k dispozícii už od roku 2005, spolu s pokrokom a získavaním nových poznatkov o ochorení prichádza jeho nová verzia. Záujemcovia môžu dotazník vyplniť u svojho odborného lekára alebo na webovej stránke www.mojaastma.sk. Na nej okrem toho nájdu aj užitočné informácie o svojom ochorení.

O tom, že astma trápi nielen súčasné generácie, ale poznali ju už aj naši predkovia svedčia viaceré archeologické nálezy. Informácie o chorobe podobnej prieduškovej záduche možno nájsť aj na jednom z egyptských papyrusov, ktorý je starý viac ako 3500 rokov. Asi nie náhodou o podobnom ochorení hovoril aj známy grécky básnik Homér v Iliade. Aj keď našich predkov sužovalo rovnaké ochorenie, možnosti liečby pre nich neexistovali. Pacienti sa však dnes môžu efektívne liečiť a nemusia sa tak obmedzovať v bežnom živote. Dôkazom toho je aj viacnásobná olympijská medailistka Jackie Joyner-Kersee, ktorú možno s inhalátorom vidieť aj na bežeckej dráhe.

Pacientom s astmou chce pomôct aj spoločnosť GlaxoSmithKline. Cestou svojho nekomerčného vzdelávacieho centra MEDIFÓRUM ponúka chorým možnosť vzdelávania sa v programe nazvanom “Múdrejší ako astma”. Cieľom tohto projektu je pomôcť dostať astmu pod kontrolu a čo najviac priblížiť kvalitu života k norme. Z dôvodu potreby šírenia prevencie a osvety u dospelých a detí trpiacich astmou na Slovensku vznikla v marci 2003 pacientska nezisková organizácia Združenie astmatikov SR. Viac informácií o organizácii nájdete na www.zasr.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom