Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
3. 05. 2012 14:06 Alergie a intolerancie od SITASITA Diskusia

Astma trápi stále viac ľudí, nie každý sa lieči správne

BRATISLAVA 3. mája (WBN/PR) – Opakované problémy s dýchaním, piskot, dýchavica, kašeľ či pocit zovretia na hrudníku. Tieto príznaky sú známe asi 300 miliónom ľudí na celom svete, ktorých trápi astma. Očakáva sa, že do roku 2025 k nim pribudne ďalších 100 miliónov. Astma už nie je žiadnou novinkou ani medzi Slovákmi. Nielen oni si 1. mája pripomenuli Svetový deň astmy. Celosvetová verejnosť tak urobila už po 15-krát. Tento deň vyhlásila Globálna iniciatíva pre astmu (GINA) s cieľom zvýšiť povedomie o astme a zdravotnej starostlivosti.

Priedušková astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. Príčinou zápalu dýchacích ciest pri astme je najčastejšie alergia. Preto sa astma zvyčajne objavuje u ľudí, ktorí už mali iné alergické prejavy. Niekedy však môže byť prvým prejavom alergie práve astma a ostatné prejavy sa môžu, ale aj nemusia neskôr pridružiť. Vznik astmy súvisí aj s genetikou a faktormi životného prostredia a životného štýlu.

Aj keď medicínska veda pokročila a je tak možná lepšia starostlivosť

o pacientov s týmto ochorením, naďalej má aj významný dopad na ich život. Ochorenie lekári nevedia vyliečiť. Pri správnom manažmente však môžu pacientom výrazne pomôcť a uľaviť im od ich ťažkostí. Napriek tomu, však polovica ľudí s ochorením nie je liečená tak, ako by mala. Astma je pritom jedno z najbežnejších chronických ochorení. Aj v alergológii platí, že jelepšia prevencia ako následná komplikovaná liečba.

Astmu treba mať pod kontrolou. Pacientom v tom môže pomôcť jednoduchý dotazník s piatimi otázkami. Ten je výsledkom práce medzinárodného panelu odborníkov a kontrolu astmy tak možno vďaka nim odmerať. Pre lekárov a pacientov je k dispozícii už od roku 2005, spolu s pokrokom a získavaním nových poznatkov o ochorení prichádza jeho nová verzia. Záujemcovia môžu dotazník vyplniť u svojho odborného lekára alebo na webovej stránke www.mojaastma.sk. Na nej okrem toho nájdu aj užitočné informácie o svojom ochorení.

O tom, že astma trápi nielen súčasné generácie, ale poznali ju už aj naši predkovia svedčia viaceré archeologické nálezy. Informácie o chorobe podobnej prieduškovej záduche možno nájsť aj na jednom z egyptských papyrusov, ktorý je starý viac ako 3500 rokov. Asi nie náhodou o podobnom ochorení hovoril aj známy grécky básnik Homér v Iliade. Aj keď našich predkov sužovalo rovnaké ochorenie, možnosti liečby pre nich neexistovali. Pacienti sa však dnes môžu efektívne liečiť a nemusia sa tak obmedzovať v bežnom živote. Dôkazom toho je aj viacnásobná olympijská medailistka Jackie Joyner-Kersee, ktorú možno s inhalátorom vidieť aj na bežeckej dráhe.

Pacientom s astmou chce pomôct aj spoločnosť GlaxoSmithKline. Cestou svojho nekomerčného vzdelávacieho centra MEDIFÓRUM ponúka chorým možnosť vzdelávania sa v programe nazvanom “Múdrejší ako astma”. Cieľom tohto projektu je pomôcť dostať astmu pod kontrolu a čo najviac priblížiť kvalitu života k norme. Z dôvodu potreby šírenia prevencie a osvety u dospelých a detí trpiacich astmou na Slovensku vznikla v marci 2003 pacientska nezisková organizácia Združenie astmatikov SR. Viac informácií o organizácii nájdete na www.zasr.sk.

Odporúčané články

10 najsmrteľnejších zvierat na svete, najviac ľudí zabíjajú komáre Aktualizované: Na Slovensku pribudlo ďalších 17 prípadov SARI, sedem sa skončilo úmrtím

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Pri bombovom útoku na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí, Taliban sa od činu dištancoval Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X