Astronauti na ISS čelili ohrozeniu vesmírnym odpadom, museli sa pred ním ukryť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Space Junk FILE - In this April 24, 2021 file photo made available by NASA, the SpaceX Crew Dragon capsule approaches the International Space Station for docking. Space junk is threatening the seven astronauts aboard the International Space Station and forcing them to seek shelter in their docked capsules. The U.S. Space Command says it's tracking a field of orbiting debris, the apparent result of some satellite break up event. The astronauts retreated into their docked capsules on Monday, Nov. 15, 2021 after being informed of the threat.
Foto: NASA via AP, File

Siedmich astronautov na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v pondelok ohrozoval vesmírny odpad, pre ktorý museli hľadať úkryt v ukotvených kapsulách.

Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) trosky pochádzali z nejakého rozpadnutého satelitu. Astronautom stihli povedať o hroziacom nebezpečenstve na poslednú chvíľu. NASA uviedla, že pracuje na identifikácii odpadu, aby mali všetky krajiny zapojené do vesmírneho programu informácie potrebné pri pohybe ich satelitov.

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedla, že astronauti sa ukryli v kapsulách pre prípad, že by museli rýchlo ujsť. Neskôr však posádka normálne pokračovala v činnosti. „Priatelia, u nás je všetko ako obvykle,“ tweetoval ruský astronaut na ISS Anton Škaplerov.

Experti sledujú približne 20-tisíc kusov vesmírneho odpadu vrátane starých a nefunkčných satelitov. Minulý týždeň sa úlomok zo starého čínskeho satelitu, ktorý bol v roku 2007 terčom raketového útoku, dostal nepríjemne blízko k ISS. Hoci sa neskôr ukázalo, že nepredstavuje žiadnu hrozbu, NASA aj tak nechala presunúť vesmírnu stanicu.

ISS je v súčasnosti domovom štyroch Američanov, jedného Nemca a dvoch Rusov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Medzinárodná vesmírna stanicaNASA Národný úrad pre letectvo a vesmírRoskosmos