Atény sa zmenili na bojovú zónu

Generálny štrajk v Grécku
Násilné strety medzi políciou a demonštrantmi sprevádzali protest Grékov v centre Atén počas hlasovania poslancov o úspornom balíčku. Polícia zasiahla proti asi 10 000 demonštrantom, zhromaždeným pred parlamentom, slzotvorným plynom. Protestujúci hádzali do policajtov kamene a dlažobné kocky, niektorí podpaľovali odpadkové nádoby. Zranenia utrpelo 21 policajtov, najmenej 18 násilných demonštrantov bolo zadržaných. V Aténach sa na viacerých miestach zišlo okolo 20-tisíc demonštrantov, ktorých strážilo približne 5-tisíc príslušníkov polície. Ďalš Foto: SITA/AP

ATÉNY 29. júna (WEBNOVINY) – Len niekoľko hodín pred očakávaným hlasovaním gréckeho parlamentu o súbore nových úsporných opatrení v stredu vypukli ďalšie násilné zrážky medzi demonštrantami a políciou v Aténach, kde pokračujú protivládne protesty v rámci dvojdňového generálneho štrajku.

Policajti pomocou slzotvorného plynu rozohnali skupinu asi 400 ľavicových demonštrantov, ktorí sa v ranných hodinách zhromaždili v centre hlavného mesta a začali sa presúvať smerom k budove parlamentu.

Začiatok hlasovania o nepopulárnych opatreniach, ktoré by mali štátu v najbližších rokoch ušetriť 28,4 miliardy eur, je naplánovaný na stredajšie popoludnie. V prípade úspechu Grécko splní podmienku pre získanie ďalšej záchrannej pôžičky v rámci finančnej pomoci zo strany Európskej únie a Medzinárodného menového fondu. Mnohí Gréci však navrhované kroky považujú za nespravodlivé a žiadajú od parlamentu, aby ich zamietol.

Generálny štrajk v utorok postihol všetky grécke sektory. V krajine sú ochromené všetky druhy dopravy, úrady a banky sú zatvorené a nemocnice fungujú len v obmedzenom režime. Štrajkujú aj letoví dispečeri, čo negatívne ovplyvňuje turizmus.

Generálny štrajk v Grécku
Foto: SITA/AP
Generálny štrajk v Grécku
Foto: SITA/AP
Generálny štrajk v Grécku
Foto: SITA/AP
Generálny štrajk v Grécku
Foto: SITA/AP
Generálny štrajk v Grécku
Foto: SITA/AP

Násilné strety medzi políciou a demonštrantami sprevádzali aj utorňajšie protesty. Proti asi 10 000 demonštrantom zhromaždeným pred parlamentom polícia použila slzotvorný plyn. Protestujúci hádzali do policajtov kamene a dlažobné kocky, niektorí podpaľovali odpadkové nádoby. Podľa policajných a zdravotníckych zdrojov, na ktoré sa odvoláva tlačová agentúra AP, zranenia utrpelo 37 policajtov a deväť demonštrantov. Najmenej 18 násilných demonštrantov bolo zadržaných. V Aténach sa v utorok na viacerých miestach zišlo okolo 20-tisíc demonštrantov, ďalších sedemtisíc ľudí sa zišlo v druhom najväčšom meste Solún.

Krajine hrozí ekonomická samovražda

Guvernér gréckej centrálnej banky George Provopoulos varoval pred zamietnutím úsporných opatrení v gréckom parlamente a takýto krok prirovnal k „samovražde“. „Ak by parlament hlasoval proti týmto opatreniam, bol by to zločin – krajina by si odhlasovala samovraždu,“ povedal Provopoulos, ktorý je zároveň členom rady guvernérov Európskej centrálnej banky, pre stredajšie vydanie denníka the Financial Times.

Atény potrebujú získať piatu tranžu v sume 12 mld. eur z mimoriadneho balíka pomoci od EÚ a MMF v hodnote 110 mld. eur, bez ktorej by krajina nebola schopná pokryť finančné potreby po 15. júli. Grécky parlament má v stredu a vo štvrtok hlasovať o opatreniach, vrátane ďalšieho šetrenia v sume 6 mld. eur pre tento rok a úspor v rozsahu 22 mld. eur pre roky 2012 až 2015. Plánované úspory majú pomôcť krajine znížiť rozpočtový deficit. V rámci opatrení bude parlament hlasovať aj o urýchlení predaja štátneho majetku v rámci privatizačného programu v sume 50 mld. eur.

.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom