Atléti Velďáková a Tóth sú opäť medzi svetovou elitou

Chodec Matej Tóth skončil ôsmy
Slovenský chodec Matej Tóth počas chodeckých pretekov mužov na 50 km na Hrách XXX. olympiády. Veľká Británia, Londýn, 11. septembra 2012. Foto: SITA/AP
Dana Velďáková
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

LONDÝN 24. decembra (WEBNOVINY) – Špecializovaný týždenník Athletics Weekly zverejnil svetové rebríčky v jednotlivých atletických disciplínach za rok 2012, ktoré už tradične zostavuje bulletin Athletics International na základe hlasovania popredných svetových odborníkov – Britov Petra Matthewsa, Mela Watmana, Stana Greenberga a Stuarta Mazdona, Fína Mirka Jalavu, Slováka Alfonsa Jucka a Američana Eda Gordona.

Zo slovenských atlétov sa do elitnej svetovej desiatky vo svojej disciplíne dostali dvaja – chodec Matej Tóth na 50 km skončil ôsmy a trojskokanka Dana Velďáková, obaja z VŠC Dukla Banská Bystrica, deviata.

Tóth, zverenec trénera Juraja Benčíka, je ôsmy najmä zásluhou rovnakého umiestenia na OH v Londýne, kde sa išla najrýchlejšia päťdesiatka v histórii.

Vlani bol 29-ročný odchovanec nitrianskej chôdze v rebríčku AI šiesty, predvlani, keď triumfoval na 50 km vo Svetovom pohári v mexickej Chihuahue, ôsmy.

Trojskokanka Dana Velďáková skončila v rebríčku Athletics International po 7. miestach v predošlých dvoch rokoch deviata.

Zverenka trénera Radoslava Dubovského sa v roku 2012 dostala do finále na všetkých troch vrcholných podujatiach roka – na halových MS v Istanbule obsadila 8. priečku, na ME v Helsinkách bola piata a na OH v Londýne dvanásta.

V mužských rebríčkoch sú jednotkami v 6 disciplínach iní ako víťazi OH v Londýne – v maratóne Etiópčan Tsegaye Kebede (Stephen Kiprotich – 2.), Paul Kipsiele Koech z Kene v stípli (Ezekiel Kemboi – 2.), Američan Reese Hoffa v guli (Tomasz Majewski – 2.), Číňan Čen Wang v chôdzi na 20 km (Čchen Ding – 2.), Silas Kiplagat z Kene na 1500 m (Taoufik Makhloufi – 3.), Vítězslav Veselý z Česka v hode oštepom (Keshorn Walcott – 4.).

V disciplínach žien sú rebríčkovo najlepšie len dve také, atlétky, ktoré v Londýne nezískali zlato – na 1500 m Abeba Aregawiová z Etiópie (Asli Cakirová – 2.) a nemecká kladivárka Betty Heidlerová (Tatiana Lysenková – 2.).

Kľúčové faktory, ktoré experti pri zostavovaní rebríčkov brali do úvahy, boli umiestnenia na vrcholných podujatiach (najmä OH v Londýne), kvalita výkonov, stabilita formy či vzájomné súboje najlepších.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dana VelďákováMatej Tóth