Atletický most 2011 osvieži aj ‘Blade Runner’ Pistorius

OSCAR PISTORIUS
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Šesť hlavných cieľov chcú splniť organizátori 9. ročníka medzinárodného mítingu EA Classic s názvom Atletický most v Dubnici nad Váhom (15. septembra).

Chcú priviesť na Slovensko atléta, ktorý zabehne 100 metrov pod hranicu 10 sekúnd. Usilujú sa o získanie atlétky, ktorá dokáže vytvoriť nový rekord v behu na 100 m na území SR.

Majú ambíciu predstaviť slovenským priaznivcom atletiky v polovici septembra na Slovensku desať medailistov z MS 2011 v Dägu, tiež pripraviť hviezdne súťaže kladivárov na čele s úradujúcim majstrom Európy Liborom Charfreitagom, ako aj zlepšiť rekord štadióna na 3000 m prek. A to všetko by malo podľa túžby organizátorov vidieť päťtisíc divákov, čo v praxi znamená vypredaný dubnický štadión.

Všetky tieto méty deklaroval na stretnutí s novinármi v Bratislave prezident Atletického klubu Spartak Dubnica nad Váhom Alfonz Juck. Aby tieto ambiciózne ciele mohli aj splniť, už v týchto dňoch majú prisľúbenú účasť majstra sveta v štafete Steva Mullingsa z Jamajky, ktorý sa tento rok zlepšil na 9,80 a v priamom súboji zdolal aj Tysona Gaya. Vážnym súperom mu bude ďalší účastník MS v Kórejskej republike a halový majster USA Mike Rodgers s osobným rekordom 9,85.

Súboj šprintérov pod 10 sekúnd

„Ak v polovici septembra nebude na Považí fúkať protivietor, je veľký predpoklad, že by diváci, ktorí sa v tomto regióne na špičkovú atletiku už naučili chodiť, mohli vidieť súboj šprintérov, ktorí zabehnú čas pod 10 sekúnd,“ uviedol Alfonz Juck a pokračoval: „Samozrejme, už teraz si uvedomujeme, že ideme do rizika, pretože Atletický most 2011 bude krátko po MS v Dägu a Mullings bude na šampionáte štartovať v behu na 100 a 200 m plus pôjde štafetu 4×100 m. Môže byť, že po takomto nabitom programe bude unavený a náš cieľ nenaplní.“

Podľa organizátorov tradičného podujatia silným diváckym magnetom určite bude najznámejší paralympionik Oscar Pistorius z Juhoafrickej republiky, ktorý s umelými končatinami dokáže 400 m zabehnúť pod 46 s. Pistorius chce štartovať nie iba na MS 2011 v Dägu, ale aj na OH 2012 a na PH 2012 v Londýne.

„Je obdivuhodné, čo tento pretekár so svojim telesným handicapom dokáže. Veríme, že jeho účasť bude zaujímavou šancou vidieť ho priamo v akcii. O jeho životný príbeh sa zaujímajú už aj filmári z Hollywoodu,“ dodal A. Juck. O rekord dubnického štadióna v behu na 3000 m prek. by sa mal postarať líder tohtoročných svetových tabuliek Paul Kipsiele Koech z Kene (tento rok 8:01,83). „Je to bežec, ktorý túto trať už šesťkrát zabehol pod osem minút, preto rekord dubnického štadióna 8:22,11 by pre neho nemal byť problémom,“ pripomenul šéf dubnickej atletiky A. Juck.

Na štarte Atletického mosta 2011 by podľa posledných informácií nemal chýbať ani svetový rekordér v behu na 110 m prek. a rekordér tohto podujatia Dayron Robles z Kuby, ktorý sa do Dubnice rád vracia. Chce tak dodržať sľub, ktorý dal ešte v roku 2008, keď v Dubnici previedol čas 12,95, ktorý je stále najrýchlejším behom na 110 m prek na území Slovenska. „Minulý rok sa mu z rôznych dôvodov nepodarilo na náš míting prísť, preto sľúbil, že tento rok, ak nebude zranený, príde,“ tvrdil Alfonz Juck.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Slovenská elita nebude chýbať

Prezident AK Spartak Dubnica nad Váhom a známy medzinárodný manažér A. Juck však pri výpočte diváckych magnetov nezabudol ani na hviezdy súčasnej slovenskej atletiky, ktoré by 15. septembra na Považí nemali chýbať. V súťaži kladivárov sa do „klietky“ postavia Libor Charfreitag i Martina Hrašnová. Lucia Klocová si zmeria sily so súperkami v behu na 800 metrov a slovenskí priaznivci kráľovnej športov sa môžu tešiť na súboj Renata Medgyesová verzus Jana Velďáková v diaľke žien.

„Novou disciplínou v programe Atletického mosta bude chôdza na 3000 m, v ktorej by sa mal predstaviť najlepší súčasný slovenský chodec Matej Tóth. Robíme všetko pre to, aby popri špičkových športovcov, ktorí budú mať za sebou svetový šampionát v Juhokórejskek republike, dostali priestor na prezentáciu svojej aktuálnej športovej formy nie iba najznámejší slovenskí atléti, ale aj pretekári z výkonnostného stredu. Aby Dubnica opäť pomohla pri rozvoji tohto športu na Slovensku. Atletika v Dubnici aj napriek zložitým ekonomickým podmienkam žije a funguje ďalej. Dôkazom tohto tvrdenia je aj chystaný 9. ročník Atletického mosta, ktorý bude v Dubnici v deň pracovného pokoja, takže všetci, čo majú atletiku radi, môžu na tento medzinárodný atletický míting prísť,“ konštatoval Alfonz Juck.

Jana Velďáková
Foto: SITA/Tomáš Somr

Podľa predpisov EAA organizátori sú povinní do mítingu EA Classic zaradiť osem disciplín a dve disciplíny pre súťažiacich do 23 rokov. Z povinných si vybrali tri mužské (400 m, 3000 m prek., výška, kladivo) a päť ženských (200 m, 800 m, diaľka, guľa, kladivo). Predpokladaný začiatok podujatia je o 15.00 h.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana VelďákováLibor CharfreitagLucia KlocováMartina HrašnováMatej TóthOscar PistoriusRenata Medgyesová