AGRO: Atmosféra v agrosektore nahráva podľa Klubu 500 nepoctivým farmárom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
36577285_10209155740209451_7446347906753232896_n.jpg
Foto: vpotravinarstve.sk

Nekalé praktiky majú byť prevažne doménou drobných a samostatne hospodáriacich roľníkov, uviedli v stredu predstavitelia Klubu 500.

Tradičné a veľké poľnohospodárske podniky, ktoré na Slovensku tvoria väčšinu poľnohospodárskej produkcie, upozorňujú, že spoločenská atmosféra vytvorená v agrosektore v posledných týždňoch nahráva nepoctivým farmárom. Pre právnu neistotu v poľnohospodárstve veľké družstvá zaznamenali nárast špekulácií a nelegálnych pokusov o zabratie legálne obhospodarovanej pôdy. Tieto praktiky majú byť pritom prevažne doménou drobných, samostatne hospodáriacich roľníkov. Konštatovali to v stredu predstavitelia Klubu 500 na tlačovom brífingu.

Klub 500 podľa svojho predsedu Vladimíra Sotáka podporuje tradičné poľnohospodárske podniky a vyzýva k ochrane ich práv.„V našom klube sa združujú vlastníci spoločností, ktorí zamestnávajú viac ako 500 zamestnancov, pričom nejde len o priemyselnú výrobu. V našich radoch sú aj vlastníci veľkých družstiev, ktoré sa pri podnikaní často stretávajú až s kriminálnymi praktikami zo strany konkurentov a rôznych špekulantov,“ povedal v stredu Vladimír Soták. „Napriek tomu, že v regiónoch zamestnávajú tisíce ľudí, sú ich podmienky na podnikanie veľmi neštandardné,“ pokračoval predseda Klubu 500 s tým, že nekalým praktikám zo strany špekulantov v drvivej väčšine čelia práve väčší, tradiční hráči v agrobiznise. „Nie je však neobvyklé, že sa s nimi stretávajú aj menší farmári,“ dodal Soták.

Väčší poľnohospodári obhospodarujú až 80 % pôdy

Na Slovenku je dnes podľa údajov Klubu 500 približne 25 tisíc fariem, pričom len tisícka z nich hospodári na ploche väčšej ako 500 hektárov. Práve väčší farmári však obhospodarujú až 80 % obrábanej pôdy a vyprodukujú drvivú väčšinu poľnohospodárskych plodín. Podľa Vladimíra Sotáka práve ich náklady z rozsahu pri prvovýrobe umožňujú vyrábať základné potraviny za ceny, ktoré sú akceptovateľné ako pre obchodné reťazce, tak pre spotrebiteľov.

Zakladateľ Slovenského farmárskeho, družstva a člen Klubu 500 Daniel J. Kratky v stredu uviedol, že agrobiznis je podnikanie, ktoré si vyžaduje rozsiahle investície a dlhodobú stratégiu a spotrebiteľský tlak na ceny spôsobuje, že farmárčenie sa opláca až od istej veľkosti. „Malá farma jednoducho nedokáže vyrobiť mlieko za 30 centov za liter, kým veľké farmy dokážu produkovať potraviny za ceny, ktoré sú koneční spotrebitelia ochotní zaplatiť,“ vysvetlil Kratky. Zároveň dodal, že ho mrzí ostatná diskusia o nekalých praktikách v poľnohospodárstve, ktorá práve na veľké agrospoločnosti vrhla obvinenia z nekalých praktík, zatiaľ čo realita je podľa Kratkeho presne opačná.

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták sa taktiež ohradil voči vykresľovaniu veľkých agropodnikov ako neetických subjektov. “Je neakceptovateľné, aby spoločnosti, ktoré udržiavajú agrosektor funkčný a dosahujú excelentnosť v riadení svojich družstiev, boli vykresľované ako neetické subjekty. Rovnako je potrebné prijať zmeny v legislatíve, ktoré by im pomohli zvýšiť vynútiteľnosť svojich vlastníckych a nájomných práv,“ dodal Soták.

SPPK aj IDH súhlasia s Klubom 500

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) ako najväčšia samosprávna organizácia v agropotravinárskom sektore na Slovensku v reakcii na tlačový brífing Klubu 500 uviedla, že veľmi citlivo vníma fakt, že spoločnosť začala rozlišovať poľnohospodára podľa toho, na akej veľkej ploche hospodári. „Pod tlakom udalostí z posledných týždňov a mesiacov a niekedy aj nesprávne interpretovaných faktov v médiách sa v ľuďoch automaticky vytvoril mylný názor, že veľké firmy predstavujú zlo pre malých poľnohospodárov. Tento názor je nesprávny, vedie k polarizácii spoločnosti a výrazne škodí morálnemu kreditu všetkých slušných poľnohospodárov,“ povedala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Súčasné podmienky v agrosektore nahrávajú podľa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) špekulantom, tak ako to tvrdí Klub 500. „Toto je problém, na ktorý by sme sa mali v spoločnosti zamerať a nezjednodušovať problematiku na kritiku veľkých agrofiriem a družstiev, ktoré automaticky považujeme za zlé a nepoctivé. Veľké poľnohospodárske a potravinárske firmy totiž dokážu zabezpečiť hromadnou produkciou pokrytie základných potrieb trhu, pri relatívne nízkych výrobných nákladoch, teda aj trhom akceptovateľných cien konkurencieschopných so zahraničnými firmami. Ak si v súčasných podmienkach rozbijeme masovú produkciu lokálnych firiem, nahradí ju masová produkcia zo zahraničia,“ uviedol v reakcii inštitút.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia